Vücudumuzdaki Sistemler – Üreme Sistemi

Vücudumuzdaki Sistemler – Üreme Sistemi

Üreme sistemi nedir?
Üreme, bir canlının neslini devam ettirmesi olayıdır. Neslin devamından sorumlu olan sisteme de üreme sistemi denir. Kadın ve erkekte üreme sistemleri birbirinden farklı, fakat birbirini tamamlayan yapıdadır.

İnsan vücudundaki üreme sistemi organları nelerdir?
Üreme sistemi organları: Kadınlarda ve erkeklerde üreme sistemini oluşturan organlar farklılık göstermektedir.
Erkek üreme organı penis, kadın üreme organı ise vajina olarak adlandırılır.
Üreme Sisteminin Görevleri:
Üreme sisteminin başlıca görevi neslin devamını sağlamaktır.
Üreme sistemi sağlığı açısından, sağlıklı ve dengeli beslenme ile alkol ve sigaradan uzak durmak çok önemlidir. Sigara, erkeklerde iktidarsızlığın en önemli sebeplerinden birisidir. Gebelikte kullanılan sigara da bebekte gelişim geriliğine ve düşüklere sebep olmaktadır. Sigara gibi alkolün zararları da çok fazladır. Alkol, sigara gibi erkeklerde iktidarsızlığa neden olur. Kadınlarda da adet düzensizliklerine, gebelerde ise anne karnındaki bebeğin gelişiminin geri kalmasına yol açar.
Üreme sistemine bağlı başlıca Kadın hastalıkları adet düzensizlikleri, erken menopoz, rahim kanseri, vajinal akıntı, vajinal mantar, yumurtalık kistleri olarak sayılabilir.
Erkek Üreme sistemi hastalıkları ise iktidarsızlık, bel soğukluğu, frengi, genital uçuk, sperm yetersizliği, inmemiş testis gibi hastalıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.