Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hindistan cevizi yağı saç uzatır mı?

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi çizgili ve hoş gözükmesini isteriz. Bilhassa yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha artı yıpranan saçlar için geliştirilmiş birçok bakım yöntemi var. Bunlardan bir parça başına…

Hepimiz saçlarımızın parlamasını, şampuan reklamlarındaki gibi dolgun ve güzel gözükmesini isteriz. Özellikle yaz aylarında güneşin de etkisiyle daha fazla yıpranan saçlar için geliştirilmiş çoğu bakım yöntemi var. Bunlardan bir tanesine de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz ve doğal olması nedeniyle ilgimizi çeken Hindistan cevizi yağı.

Aktarlarda ve marketlerde kolayca bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağı katı bir görünüme sahipken, avucunuz içerisinde eriyebilen yapısı bir uçtan bir uca saça ve cilde rahatça uygulanabilir.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞININ SAÇA FAYDALARI NELERDİR?

Hindistan cevizi yağı yoğun nemlendirme özelliğine sahip olması nedeniyle saçlarınızı besler ve güçlendirir. Tatlı ve hoş kokulu bir meyve olan Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı son zamanlarda çoğu alanda kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının içeriğindeki zinde vitamin ve mineral deposu doğru tıbbi alanda rahatsızlıkları çare etmede, deri ve saç bakımı ürünü olarak sektörde çoğu alanda kullanılır. Yapısında; kalsiyum, C vitamini, B6 vitamini, magnezyum, demir, sodyum, potasyum, karbonhidrat, perhiz lifi ve şeker bulunur. Hindistan cevizi yağı oldukça çok antioksidan içerdiği için deri bakımında da rahatça kullanılabilir.

Hindistan cevizi yağının içeriğinde laurik asit olarak aşina bir yağlı asit bulunur. Bu asit saçınızdaki doğal proteinleri andırır ve saçların daha güçlü ülkü gelmesine asistan olur. bununla beraber içeriğindeki antibakteriyel ve antifungal özellikler tamamen saçtaki bit ve kepek oluşumunu da önler. Alkol, silikon veya saçınıza hasar verebilecek herhangi bir kimyasal içermeyen bu yağın değişik saçlar üzerindeki etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Saçları Uzatır

Hindistan cevizi yağı saç köklerini besler ve nemlendirir. Saç diplerine uygulanırken yapılan masaj baştan sona saç derisindeki dolaşımı arttırır ve saçların seri uzamasına asistan olur. Aralıksız kullanımda saçlarınızın gür, uzun ve parlak görünmesinde etkilidir. İçeriğindeki Laurik asit dahil edinmek üzere gerekli besinler saça nüfuz eder ve saçın sağlıklı ve çabuk uzamasına yol açar.

Kuru saçları onarır

Badana ve kimyasallar saçlarımızı kurutur, yıpratır ve nemini kaybetmesine niçin olur. Nem saç sağlığı açısından çok önemli bir etkendir. Hindistan cevizi yağı sahip olduğu yoğun nemlendirme özelliği doğruca saça derinlemesine nüfuz ederek nemi saça hapseder. Sürekli kullanımda saçları canlandırır ve onarır.

Saça parlaklık verir

Hindistan cevizi yağının içerisinde bulunan antioksidanlar ve besinler saçı kökten uca besleyerek saça doğal bir parlaklık verir. Doğal olması sebebiyle öteki kimyasal yağların tersine geçici değil daimi bir çözüm sunar.

Kepeği önler

Kepek en manâlı saç problemlerinden biridir. Hindistan cevizi yağında bulunan dağıtılmış yağ asitleri, kepek önleyici bir özelliğe sahiptir. Uyumlu ve doğru kullanımda, kepekten kurtulmaya yardımcı olur. Saç ve saç derisine devirli olarak masaj şeklinde uygulanması epeyce etkilidir. Bu etkiyi olmak için, kafa derisine ayda bir ila dört kez Hindistan cevizi yağı uygulamanız yeterlidir.

Saçlarınızı şekillendirir

Hindistan cevizi yağı saç şekillendirmede zahmetsizce kullanılabilir. Katı halde bulunan ama avuç içerisinde eriyen yapısı sayesinde saça rahatça uygulanır ve saçı şekillendirir. İçerisindeki doğal besinler doğruca saç şekillendirmede kullanılan öteki kremlerin tersine saça hasar vermez. Saçı şekillendirirken aynı zamanda besler.

Bit tedavisinde etkilidir

Bitler, oldukça yaygın ve manâlı bir saç rahatsızlığıdır. Bit tedavisinde kullanılmak üzere aşina birçok mahsul ve yöntem vardır. Ama saça uygulanan birçok kimyasal ürün saç ve saç derisine hasar verir. Hindistan cevizi yağı ise, anti-bakteriyel yapısı doğru saçın bitlerden arınmasına yardımcı olurken, saçı koruyarak bit probleminin tekrarlanmasını önler. Bu çare için Hindistan cevizi yağının yanına elma sirkesi kullanılması da önerilir. Saçı elma sirkesi ile uygunca ıslatın, yıkamayarak kurutun. Sirke kuruduktan sonra, saça bolca hindistan cevizi yağını saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Yağı saçlarınızda bir süre beklettikten sonra sirke tarağı kullanarak her zamanki gibi tarayın, şampuanlayın ve bakım yapın. Eğer bu yöntem işinize yaramadıysa bit nasıl temizlenir konusunda 150 kişiden başvuru formu yöntemlerini de içeren bu yazıyı okumanızı öğüt ederiz.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI NASIL UYGULANIR?

Hindistan cevizi yağından faydalanabilmemiz için içerisinde katkı barındırmayan, doğal ve katı halini kullanmamız gerekir. Siz de marketlerden, aktarlardan veya internet üzerinden rahatça tedarik edebilirsiniz.

Hindistan cevizi yağının çoğu tatbik yöntemi vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Hindistan cevizi yağı ile saç maskesi yapımı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını saç diplerinden başlayarak uçlarına doğru masaj yaparak uygulayın ve yağı saçınızda bekletin. Eğer saçlarınız çok kuru ve yıpranmışsa umma süresini uzatabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı fazla hafif ve kolay emilen bir yağ olduğu için gece boyu saçınızda kalması saçınıza hasar vermez. Saçınıza duş bonesi takarak yağın gece boyu saçınızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Sıradan saçlar için 30 dakika bekletip yıkayıp temizlemek yeterlidir.

  • Bitlerden kurtulmak için tanımlama

3 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı 1 çay kaşığı ylang ylang, anason veya dere ağacı yağları ile karıştırın. Saç derisinden başlayarak saç uçlarına içten en ince ayrıntısına kadar uygulayın. Saçlarınızı bir duş bonesi veya havlu ile kapatın ve 2 saat her tarafında bekletin. Saç kurutma makinesi yardımıyla prebiyotik olarak saçlarınızı ısıtmanız halinde maskenin etkisi artacaktır. 2 saatin sonunda saçınızı adamakıllı yıkayın ve ince bir tarakla tarayın. Saç hala nemli iken, küçük bir sprey şişesi içinde 2 kadeh elma sirkesi ve 1 kadeh su koyun. Karışımı saç ve saç derisine uygulayın. Lavaboya yaklaşıp, kalan karışımı saç üzerine hafifçe masaj yaparak dökün. Arkasından tamamen durulayın ve ince bir tarakla bir defa daha tarayın. Bu işlemin haftada 1 kere uyumlu olarak tekrarlanması tedavinin faydasını arttıracaktır.

  • Kepekleri yok eden tasvir

2 akarsu kaşığı hindistan cevizi yağını lavanta, kekik ya da akarsu ağacı yağı ile karıştırın ve kafa derisine masaj yaparak uygulayın. Karışımın saç derisine nüfuz ettiğine muhakkak olduktan sonra bir duş bonesi ile saçınızı örtün. Mümkünse belirli aralıklarla, bir kurutma makinesi yardımıyla saçlarınıza ısı uygulayın. Boneyi çıkarın ve saçlarınızı doğal bir şampuanla yıkayın. Dilerseniz saç uzama maskesi uygularken yaptığınız gibi karışımı gece baştan başa saçınızda bekletebilirsiniz. Haftada 2 ila 3 defa tekrarlamanız halinde tarifin etkisi artacaktır.

Saçlarınızı yeniden can vermek istiyorsanız aloe vera ve Hindistan cevizi yağını birleştirin Aloe vera bitkisinden aldığınız 10 adet yaprağı keserek içinlerindeki berrak jeli ayıklayın. Bu jeli Hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Türdeş bir karışım elde edinceye değin fazla düşük sıcaklıkta ısıtın. Isıttığınız karışımı saç diplerinden uçlarına doğru uygulayın ve 30 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda saçlarınızı durulayın ve kurutun.

  • Saç dökülmesini önleyen betimleme

Güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın tarifine tarafından ; 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını 1 yemek kaşığı buğday yağı ve 1 yemek kaşığı ceviz yağını karıştırın. İçerisine yarım olgun avakado ve 2 adet bıldırcın yumurtası ekleyip ayrıntılarıyla karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün ve 2 saat bekletin. Arkasından saçınız yağdan arınana kadar saçlarınızı durulayın.

Hindistan cevizi yağı ve süt karışımı da saç dökülmesini önleyici bir karışımdır. Hindistan cevizi yağı ve sıcak sütü karıştırın ve saçınıza uygulayın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.