Kanser habercisi benler

Kanser habercisi benler

Deri kanserinin önemli bir belirtisi olan benlerdeki değişiklikler ve artışlar kuşkusuz göz ardı edilmemelidir. Çoğu zaman zararsız olan benler, kimi zamanda hayati risk teşkil edecek dek önemli olabiliyor. Deri kanserinin habercisi olan benler hangileridir, hangi benler deri kanserini sinyâl eder sizler için Medical Park Bahçelievler Hastanesi Cildiye Uzmanı Dr. Canan Aslan açıkladı.

Hızlı artan benler tehlikeli

Kalıtımsal faktörlerin etkin olduğu benler doğumda veya yaşamın ilk iki yılında ortaya çıkıyor. İlerleyen yaşlarda oluşan benlerde ise güneş yanığı vermek, aralıksız güneşe maruz kalmak ayrıca benlerin sayısının artmasına ayrıca de şekillerinin bozulmasına niçin oluyor. Kenarlarda uyumsuzluk, ani artma, renkte koyulaşma, üzerinde kanama ve yara olması veya benin içinde birkaç rengin bir arada olması gibi nedenler sizin için bir uyarı niteliği taşımalı. Böyle durumlarda mutlaka dermatolojik muayeneden geçmelisiniz. Hem zorunlu durumlarda belirsizlik edilen benin çıkarılarak patolojik incelemeye de gönderilmesi gerekiyor.

Ben haritanızı çıkarın

Muhakkak aralıklarla da olsa şahısların benleri için muayeneden geçmeleri ve kendilerinin sıkça benlerini yoklama etmeleri koşul. Çünkü kanser türlerinden olan malign melanom lezyonlarının önemli bir kısmı ben üzerinde oluşuyor. Bu kanser türü çabuk bir şekilde tüm vücuda yayıldığından, erken teşhis edilmediğinde tedavi şansı büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Oysa erken evrede teşhis ile hastalığın çare edilmesi olası. Bilhassa fazla sayıda beni olanlar, beyaz tenliler, ailesinde benle ilgili problem yaşayanlar mutlaka benlerin haritasını çıkartmalı. asgari yılda bir defa de kontrolden geçmeli.

Bu belirtileri önemseyin

Yapısı asimetrikse,
Kenarlarında bağdaşmazlık varsa,
İçinde aniden pozitif renk bulunuyorsa,
Çapı büyükse
Yüzeyinde, boyutunda ve şeklinde değişiklik oluşmuşsa,
Üzerinde kanama ya da kaşıntı başlamışsa
Üstünde yara varsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.