Hemoroid Karın Ağrısı Yapar Mı?

Hemoroid Karın Ağrısı Yapar Mı?

Ahali aralarında basur, basur gibi isimleri ile de bilinen hemoroid, anal kanalda oluşan damar kümeleşmesidir ve bu damarların şişip iltihaplanması ile husule gelir. Basur değişik rahatsızlıklara yol açar. Peki, hemoroid şikayetleri aralarında karın ağrısı yapması da yer alıyor mu? İşte, merak edilen mayasıl hastalığı karın ağrısı yapar mı sorusunun yanıtı.

Basur sorununa yol açan birçok etken bulunmaktadır. Bunların başında derme çatma gıda ve tuvalet alışkanlığının olmaması geliyor. Karın içi basıncını artıran faktörlerde hemoroid nedenleridir. Beslenmede lifli gıdalara yer vermeme ve akışkan türünde yiyecekleri ve içecekleri eksik tüketme de mayasıl nedenleridir.

Hemoroid dışkılama sırasında önemli bir ağrı duygusal yaşatır. Makatta kanama olması da hemorid belirtilerinden ve şikayetlerinden bir tanesidir. Kaşıntı ve dışkılamada zorlanma da hemoroid şikayetleri arasındadır. Şişlik, kabızlık ve dışkılama sonrası tam rahatlayamama gibi problemlerde basur belirtileridir.

Uzmanlarımıza göre, basur aracısız olarak karın ağrısı yapmaz. Fakat, hemoroidde yaşanan şikayetler arasında dışkılama sonrası tam olarak bağırsakların boşalmaması, karın ağrısına yol açmaktadır. Kabızlık laf konusu olduğu için, bu da karın ağrısını tetikler bir sebeptir. Yani hemoroidin yol açtığı şikayetler, karın ağrısına niçin olur aramak daha doğrudur. Mayasıl hastalarının karın ağrısı yaşamalarının sebepleri, ortaya meydana çıkan şikayetlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.