Gırtlak kanseri teşhisi nasıl konur?

Gırtlak kanseri teşhisi nasıl konur?

Gırtlak kanseri teşhisi

Pek çok üstteki solunum yolu rahatsızlıklarının şikayetleri arasında bulunan ses kısıklığı, kimi zamanda ciddi bir hastalık olan gırtlak kanserinin en dönem belirtisi de olabiliyor. Ses tellerinde ya da larinks etrafında bitki örtüsü meydana gelmesi sonucu husule gelen gırtlak kanserinin teşhisi erken evrede yapılırsa, bu kanser hastalığı tedavi edilebilir ve nitelikli bir yaşam sürdürülebilir.

Gırtlak kanserinin teşhisi için uzmanlar önce hastanın sağlık durumu geçmişini dinlerler. sonra elle tetkik yaparak gırtlak bölgesinde bir şişkinlik var mı değil mu buna bakarlar. bununla birlikte hastanın ses kısıklığı yanı sıra boğaz ağrısı, kronik öksürük, balgamda kan, güçlükle yutkunma gibi şikayetlerin varlığı sorgulanır.

Kararsızlık durumunda “nasendoscope” adı bahşedilen ince, esnek bir tüp kullanılarak gırtlak bölgesi incelenir. Ucunda ışık ve kamera bulunan tüp tamamen gırtlak bölgesinin incelenmesi esnasında uyuşturucu sprey kullanılır. Bu tüp burundan gırtlağa indirilir ve bu esnada fazla az miktarda hastalık hissedilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.