Harry Potter Filmlerinden Esinlenerek Yeni Kan Grubu Testi

Avustralyalı bilimadamları, üzerinde test yaptıran kişinin kan grubunun harflerle ”belirdiği” özel bir kağıt geliştirdiklerini açıkladı. Bu yeni testle, biyoaktif (canlı organizmalara etki eden) özel bir kağıda bir damla kan damlatıldığı, önce kan grubunun A, B ya da 0 yazıyla, rh değerinin de ” ” ya da ”-” olarak kağıt üzerinde görülebildiği belirtildi.

Monash Üniversitesi’nden Profesör Wei Shen, ”Harry Potter ve Sırlar Odası” filmini izledikten sonra, kan grubu sonucunun doğrudan görülebildiği bir test geliştirme fikrinin uyandığını ifade etti.

Filmde Harry Potter’ın ”sihirli bir günlüğe yazı yazdığını ve cevabın günlüğün sayfasında belirdiğini” ifade eden Wei Shen, kan grubu testinde de buna benzer bir ”durumun” söz konusu olduğunu vurguladı. Yeni yöntemin uygulanmasının kolay olduğu ayrıca, acil durumlarda, kazalarda ya da savaş alanlarında acil kan naklinin gerekli olduğu hallerde kan grubunun yanlış tespitinin bu yöntemle engellenebileceği belirtildi. Konuya ilişkin makale, Fransız ”Le Figaro” gazetesinin internet sitesinde yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.