hamilelik sonrası saç dökülmesi ve nedenleri

Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

hamilelik sonrası saç dökülmesi ve nedenleriHamilelik, pek çok anne adayı için stresli ve zor bir zamandır. Hamilelik sırasında yaşanan stres ve zor dönemlerin hamilelik sonrasında da yaşanması ise, bayanları oldukça zorlamakta; ve hamilelikte ortaya çıkan sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Hamileliği sırasında saçları dökülen bayanlar, hamilelik sonrasında da saç dökülmesi problemi ile karşılaşabilirler örneğin.

Anne adaylarının, doğum sonrasında, yüklerinin hafiflediği düşünülür; bu durumun anne üzerinde olumlu etkilerinin olacağı; ve hamilelik sırasında yaşanan olumsuzlukların sona ereceği ihtimallerinin üzerinde durulmaya başlanır. Oysaki, hamilelik sonrasında, anne bir bebeğin sorumluluğunu tamamen üzerine almakta, geceleri uykusuz kalmakta, yorgunluk belirtileri hissetmektedir… Sosyal yaşamdan yavaş da olsa kopmaya başlayan anne, aldığı kiloları verememenin de stresi ile, saç dökülmesi probleminden kurtulamaz hale gelebilir…

Hamilelik sırasında saçlar genellikle matlaşmaya ve cansızlaşmaya başlar. Bunu saç tellerinin incelmesi izler. Hamilelik sonrasında ise hormonların değişimi durumu söz konusu olur. İşte bu dönem, annenin, uykusuz ve stresli olduğu dönemdir aynı zamanda. Normal bir saç dökülmesinde, günde 80 – 100 tel saçın dökülmesi normaldir. Ancak bunun dışındaki saç dökülmesinin normal olduğunun düşünülmemesi gerekmektedir.

Hamilelik sırasında ve sonrasında saçları dökülen kadınların saçlarının dökülmesinin en önemli nedeni, saçlarda yer alan minerallerin azalmasından kaynaklanmaktadır. Stres, yorgunluk, uykusuzluk ve hormonların belirli bir denge oluşturması da bu durumu tetiklemekte; ve saçların dökülmesini daha çok olanaklı hale getirmektedir.

Hamilelik sonrasında saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, gerektiği takdirde bir psikologtan yardım alabilirler. Bununla birlikte, saç dökülmesini önleyici şifalı bitkilerden de faydalanabilirler. Örnek vermek gerekirse, ısırgan otu ve lavanta, saç dökülmesi için etkin sonuçlar sağlayabilen şifalı bitkiler arasında kendilerine yer bulan bitkilerdendir. Bununla birlikte, badem yağı da, saç dökülmesi sorununun çözümünde, kendisi için yer edinmiş bir bitkisel ürün olarak adından sıklıkla söz ettirmektedir.

Hamilelik sonrasında meydana gelen saç dökülmesinin önlenmesi için, saç türüne uygun saç bakımı ürünlerinden de kullanmanın gerekliliği vurgulanmaktadır. Saçınız için yıpranmalara karşı etkili bir şampuan kullandığınızda, sizin saç dökülmesi sorununuzun çözüm bulması olanağı daha yüksek olacaktır. Şampuanınızın içerisine bir kaç damla badem yağı da damlatabilirsiniz. Asitli saç bakımı ürünlerini saç diplerine uygulamaktan kesinlikle kaçınmalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.