diş gıcırdatma hastalığı hakkında

Diş Gıcırdatma Hastalığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

diş gıcırdatma hastalığı hakkındaDiş gıcırdatma problemi, çevremizde gördüğümüz yetişkinlerin çoğunda yaşanmaktadır; hatta çocuklarda dahi diş gıcırdatma probleminin varlığından söz edilebilir. Uzmanlar, konu ile ilgili yapmış oldukları açıklamalarda, diş gıcırdatmanın milyonlarca insanın sorunu olduğunu belirtmektedirler. Bu nedenle de önce diş gıcırdatmanın nedenlerini bilmek; sonrasında da diş gıcırdatmadan nasıl kurtulunabileceğine dair araştırmalar yapmak gerekmektedir.

Diş gıcırdatmanın nedenleri arasında çok basit şeyler de yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse, beslenme düzeninde zamansız yapılan bir değişim bile diş gıcırdatmaya sebebiyet verebilmektedir. Kafein ve alkol tüketimi de diş gıcırdatma nedenlerinin arasında yer alabilmektedir. Diş gıcırdatmanın en önemli nedenlerinden bir tanesi ise strestir. Ve diş gıcırdatma problemi bizleri genellikle uyurken yakaladığı için, rahat bir uyku da uyuyamaz hale gelmeye başlarız. Bundan dolayı, diş gıcırdatma problemi ile nasıl başa çıkılabileceğine bir göz atmak gerekir:

Diş gıcırdatma sorunundan kurtulabilmek için, ilk önce çene kaslarının kuvvetlendirilmesi gerekmektedir. Uyumadan önce hafif tempolu müzik dinlemek genellikle işimize yarayabilecek bir formüldür. Bununla birlikte, uyumadan önce ılık bir duş almak da  rahat bir uyku uyumamıza yardımcı olabilmektedir. Alkol ve kafein tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulması gerekmektedir.

Diş gıcırdatma problemi ile baş etmek durumunda kalan kişiler, eğer sakız çiğneme alışkanlıkları var ise, bu alışkanlıklarından da kurtulmak durumundadırlar. Çünkü sakız çiğnemek, çene kaslarının tek yönlü hareketine sebep olmaktadır. Diş gıcırdatan insan uyurken de aynı hareketi yapmaya devam edebilir. Bu nedenle, sakız çiğneme alışkanlığından kurtulmak önemli rol oynamaktadır.

Dişlerini gıcırdatan insanların dişlerinin birbirine sürtünmesi sebebiyle, hasar gören diş minelerinin varlığı; ve zarar gören dişler de söz konusudur. Bu nedenle, diş gıcırdatan insanların, ağız ve diş sağlığı için damaklık kullanmaları da uzmanlar tarafından önerilen yöntemler arasında yer almaktadır.

Diş gıcırdatma sorunu yaşayan kişiler, diş gıcırdatma nedeniyle herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadıkları sürece, diş gıcırdatma problemlerini dikkate almamaktadırlar. Ancak diş gıcırdatmanın bazı sonuçları vardır. Örnek vermek gerekirse, uyandığında dişleri ağrıyan, damaklarının şiştiğini ve acıdığını hisseden insanların vakit kaybetmeden diş doktoruna gitmeleri gerekmektedir. Diş gıcırdatmanın en önemli olumsuz yönlerinden bir tanesi de şiddetli baş ağrısı olarak tanımlanmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.