doğru duruş

Düzgün Duruşun Önemi Ve Düzgün Duruş Nasıl Olmalı

doğru duruşBireylerin vücutlarının sağlıklı olabilmesi için, düzgün bir duruş şekline sahip olmaları gerekiyor. Düzgün duruş şeklini koruyamayan kişiler, boyun, sırt; ve bel bölgelerinde meydana gelen ağrılara maruz kalabiliyorlar. Bundan dolayı, düzgün duruşu öğrenebilmek için bir takım bilgilere sahip olmanın; ve gün içerisinde bir kaç dakika ayırmanın gerekliliği ortaya çıkıyor.

Düzgün duruş, insanların iletişim kurabilmeleri için de önemli bir faktör niteliği taşıyor. Düzgün duruşa sahip olan kişilerin, kendilerine güvenleri tam, kendilerinden emin; ve başarılı kişiler oldukları izlenimi yaratılırken; düzgün duruşa sahip olmayan kişilerin ise, kendilerine güvenlerinin olmadığı; ve bununla birlikte içe kapanık bir yapıya sahip oldukları göze çarpıyor.

düzgün duruş nasıl olmalıKişiler, düzgün duruşa sahip olmadıklarından dolayı hissettikleri ağrılarından kurtulabilmek için, kaslarını ekonomik olarak kullanmalı; ve kasların ekonomik kullanımı ise düzgün duruş ile olanaklı. Düzgün duruş alışkanlıkları çocukluk yıllarından itibaren edinilmeye başlıyor. Bundan dolayı da, çocukların ya da gençlerin düzgün duruş eğilimi göstermediğinin gözlemlendiği zamanlarda bir uzmandan yardım alınmasının önemi oldukça büyük.

Düzgün duruşta, şu gibi hususlara dikkat etmek gerekiyor:

Düzgün duruşta, omuzların öne doğru düşmemesi gerekiyor.

Düzgün duruşta başın öne eğik değil dik durması gerekiyor.

Düzgün duruşta, karın da çok öne çıkartılmamalı.

Yani düzgün duruş demek, dik duruş anlamının taşınması demektir.

düzgün duruş nasıl olmalıDüzgün duruş için fizik terapi gören kişilerin, bacak, bel, sırt; ve karın bölgeleri için de egzersizlerin uygulanması önerilmektedir. Düzgün duruş için fizik terapi programına katılan kişilerin, fizik terapi sırasında öğrendikleri egzersizleri yaşam boyu uygulayabilmeleri, bu kişilerin yaşamları boyunca, bel, sırt; ve boyun ağrılarından korunabilmelerini sağlayıcı özellik göstermektedir.

Düzgün duruşa engel olan sebeplerin araştırılması çok önemlidir. Kimi kişilerin kas yapıları düzgün duruşa izin vermezken, kimilerinin çocukluktan gelen yanlış alışkanlıklar sebebiyle düzgün duruş sergileyemedikleri bilinmektedir. Kimilerinin ise düzgün duruşa sahip olamamasının nedeni, ergonomik olmayan koşullarda çalışmalarından kaynaklanmaktadır.

Düzgün duruşun kazandırılması adına, anaokulu ve kreşlerde, çocuklara düzgün duruş eğitimi verilebilir, çocukların yaşam alanları düzgün duruş alışkanlığı kazanabilecekleri şekilde düzenlenebilir. Düzgün duruş için gençler, ergenlik dönemlerinde düzgün duruşa teşvik edilmeli… Düzgün duruş için yapılması gereken en önemli şeylerden bir tanesi de spor alışkanlığı kazanmak; ve düzenli egzersiz yapmak…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.