sırt ağrısı ve nedenleri

Sırt Ağrısı Ve Sırt Ağrısının Nedenleri

sırt ağrısı ve nedenleriBilgisayar kullanımı her geçen gün biraz daha artarken, bilgisayar kullanımına bağlı hastalıklar da her geçen gün daha fazla kişide görülmeye başlar oldu. Bilgisayar kullanan her beş kişide birinde görülen sırt ağrısı da bu hastalıklardan bir tanesi. Sırt ağrısı denildiğinde kapsamına giren bölgeleri de şu şekilde sıralayabilmemiz mümkün: omuzların arka tarafı, boyun bölgesinin altı ve arkası, kürek kemiklerinin çevresi; ve vücudumuzun, belimize kadar olan kısmının arka tarafının ağrıması durumunda, sırt ağrısından söz edebilmemiz olanaklıdır.

Sırt ağrısı ile ilgili yapılan araştırmalara bakıldığı takdirde, sırt ağrısının, her yaş grubundan insanda görülebildiği; ve toplumda karşılaştığımız her beş kişiden bir tanesinin sırt ağrısı problemi ile savaşmak durumunda kaldığını görürüz. Sırt ağrısının nedenleri, basit kas ağrılarından başlayarak, osteoporoza; ve fibromiyaljiye kadar pek çok hastalık olabilmektedir. Bu nedenle, sırt ağrısı yaşayan; ve özellikle de bu sorunu sabit bir bölgede yaşayan kişilerin, bir doktor yardımı almaları önerilmektedir.

Sırt ağrısının günümüzde, geçmiş dönemlere göre daha sık karşılaşılmasının nedeni, bilgisayar kullanımının, geçmiş dönemlere oranla daha yoğun bir şekilde gerçekleşmesidir. Sırt ağrısının yaş ortalamasının düşmesi de bilgisayar kullanımına bağlıdır; bilindiği gibi bilgisayar kullanımı, özellikle gençler, ve orta yaşlı kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir. Sırt ağrısının yaş ortalaması da buna bağlı olarak düşmektedir.

Sırt ağrısı için doktora başvuran kişilerin ortalamada yarısına, myofasiyel ağrı sendromu teşhisi konuluyor. Myofasiyel ağrı sendromunda kişilerin ofis ortamında, sabahtan akşama kadar oturarak çalışmaları etkili olurken, duruş bozuklukları da myofasiyel ağrı sendromuna neden olan bir diğer etken olarak karşımıza çıkıyor. Myofasiyel ağrı sendromunda, kişilerin kaslarının üzerine bastırılarak, sırt ağrısına neden olan noktaların bulunması hedefleniyor.
Boyun fıtığı da sırt ağrısı nedeni olabiliyor. Bazen boyun fıtığının boyunda yarattığı ağrının şiddeti çok yüksek oluyor; bu nedenle, boyun ağrısı ile sırt ağrısı birbirine karıştırılabiliyor. Kolunuzda uyuşma ile birlikte sırt ağrısı hayatınızda er edindi ise, boyun fıtığı sırt ağrısının nedeni olabilir.

Sırt ağrısının nedenlerinden bir diğeri de fibromiyalji. Fibromiyalji, özellikle kadınlarda görülen bir hastalık. Fibromiyaljide tüm vücut ağrıyor. Fibromiyalji hastaları, sabah yataktan yorgun kalktıklarından; ya da çabuk yorulduklarından şikayet edebiliyorlar. Fibromiyalji hastalarının şikayetleri arasında ellerde uyuşma gibi problemler de yer alıyor. Fibromiyalji hastalarının şikayetleri, stres, yorgunluk; ve soğuk havanın gündemde olduğu zamanlarda daha sık artıyor. Fibromiyalji tedavisi sırasında psikolojik tedavi de öneriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.