Dil kanseri belirtileri ve tedavisi

Dil kanseri belirtileri ve tedavisi

Ağız boşluğunda husule gelen kanser çeşitlerinden en sık rastlanan 2. kanser olan dil kanseri, ne yazık ki tedavisinde diğer ağız kanserleri kadar olumlu sonuçlar verememektedir. Dil kanserinin en büyük tehlikesi boyundaki lenf düğümlerine çabucak yayılmasıdır. Bu sebeple de kanser tümörlerinin ağız boşluğundan daha da ileriye dek gitmesi neticesinde tedavisinde galibiyet oranı düşüktür.

Kanser hücrelerinin dilin ön kısmında bulunması ayrıca tanının erken konmasına ayrıca de tedavinin başarısını yükseltmesine olasılık sağlar. Tüm kanser türlerinin erken evrelerde ayrım edilmesi tedavide galibiyet şansını yükseltir ancak dil kanserinde diğer kanser türlerine oranla galibiyet daha da yüksek olur.

Dil kanseri belirtileri

Ekseri dilin emrindeki tarafında ortaya çıkan ve çabuk yayılan kanser, dil üzerinde ağrısız yanardağ ağzı türünden bere ile kendini muhakkak etmektedir. Dil kanserinin belirtisi farzedilen bu yara bazen açılmadan dil içinde sertlik veya ağrısız kitle biçiminde görülmektedir. Beyaz veya kırmızı renkli kabarıklıklar, boyunda şişlik, sızı, kanama, kulak ağrısı, yutma ve tavır bozukluğu dil kanserinin belirtileri arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.