Çocuklarınızın obezite olmasının önüne geçin

Çocuklarınızın obezite olmasının önüne geçin

Obezite İle Uğraş

Çocukluk çağı obezitesinde; kalıtımsal ve çevresel faktörlerle, beslenme yanlışlıkları en manâlı nedenleri oluşturuyor. Kişide obeziteye aşinalık yaratıcı kalıtımsal faktörlere yapılacak pozitif bir şey değil ama uyuşuk hayat gibi çevresel faktörlerle ve gıda ile ilgili yanlışlıklarla uğraş, çocuklarda obezitenin önlenmesinde son derece önemli.

Gazlı İçeceklere Yasaklanmış Konmalı

Gazlı içeceklerin yanı sıra hazır meyve suları ve sözde içeceklerin içinde de yüksek derecede şeker ve karbonhidrat bulunmaktadır. Birçok çocuk jurnal kalori miktarını bu içeceklerden alıyor. Çikolata, bisküvi ve cipslerde yasaklanması gereken yiyecekler aralarında.

Gazlı İçecekler Yerine Süt ve Ayran İçilmeli

Alınması Gereken Önlemler

1. Ebeveynlerin bu farkındalığın bilincinde olması fazla önemlidir. Yasaklar kabul edilmeli ve çocuklar buna kadar diğer besinlere yöneltilmelidir.

2. Kahvaltı bir çocuk için en kayda değer öğündür. Çocuklar kahvaltı ettirilmeden okula gönderilmemeli. Öğün atlamamalarına dikkat edilmelidir.

3. Kilolu çocuklar sağlıklıdır diye bir kaide yok. Artı kiloların önüne geçilmezse ileride dönüşü olmayan hastalıklar ortaya çıkabilir. Şişmanlık çare edilmesi gereken bir hastalıktır.

4. Okullarda diyetisyen kontrolünde hazır yemekler çıkartılmalıdır. Öğün saatlerinde çocuklar kantinden karnını beslemek yerine daha dinç yemekleri tüketmelidirler. Sağlıklı ve dengeli beslemek için bunun önemi koskocoman.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.