Alkolün kalbe verdiği zararlar

Alkolün kalbe verdiği zararlar

Içki çoğu hastalığın husule gelmesine sebep olduğu gibi, kalp sağlığını da etkileyerek kalp damar hastalıklarına da yol açmaktadır. Alkolün kalbe verdiği zararlar başında ise kalp yetmezliği gelmektedir. Alkol kalp kası hücrelerine ciddi hasarlar veriyor ve bu hasarların bir daha telafisi olmuyor. Geri dönüşü olmayan bu hasarlar zamanla kalp yetmezliğinin ortaya çıkmasına niçin oluyor.

Sürekli tüketilen ve yüksek miktarda içilen alkolün kalp damar hastalıklarına yol açtığı kesinlik kazandı. bununla beraber kanser hastalıkları da aşırı içki tüketiminden kaynaklanabiliyor. Yürek yetmezliği dediğimiz gibi alkolün kalbe verdiği en büyük zararlarından bir tanesine oluyor. Kalbin pompalama fonksiyonunu yerine getirememesi olarak tanımlanan kalp yetmezliği hastalığı ilerleyen durumlarda kalp nakline yol açabileceği gibi aynı zamanda ani yürek durmasına da sebep olabilir.

Koroner atardamar, kalp krizi, hipertansiyon, yürek kapakçığı hastalıkları, doğumsal yürek hastalıkları, kalp ritm bozuklukları, şeker, ağır anemi ve böbrek yetmezliğini alkolün verdiği zararlar başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.