Kızlık Zarı Türleri ve Özellikleri

Kızlık Zarı Türleri ve Özellikleri

Kızlık zarı herkeste benzer değildir. Çok ayrı türleri bulunan kızlık zarının özellikleri de bu türlere tarafından değişkenlik gösterir. Kişiden kişiye tarafından değişen kızlık zarı türleri ve özellikleri sizler için açıklandı. 9 değişiklik kızlık zarı bulunmaktadır. İşte kızlık zarının çeşitleri;

1. Yuvarlak Hymen (%60-95 arasında görülür)
2. Septat Hymen (Bölmeli tip)
3. Subseptat Hymen (Güya bölmeli müşteri)
4. Cressent Hymen (Yarımay biçiminde)
5. Cribriform Hymen (“Elek” gibi fazla delinmiş)
6. Dentiküler Hymen
7. Fimbrialı Hymen
8. Labial Hymen
9. İmperfore Hymen (Patolojik müşteri; ameliyat ile açılması gereklidir)

Kızlık zarı modellerindeki farklılıklar anormal yani patolojik kabul edilmez. Ancak yalnızca imperfore hymen adı verilen “deliksiz kızlık zarı” nın ameliyatla açılması gereklidir. Çünkü bu tür kızlık zarına sahip genç kızlar adet görme yaşına geldiklerinde adet görememe ve karın ağrısı gibi şikayetler ile jinekoloğa başvurmaktadırlar. Yapılan kolay bir operasyon ile kızlık zarı kesilerek açılmaktadır. (Himenotomi operasyonu)

1. Dairesel Tipte Kızlık Zarı
En sık rastlanılan kızlık zarı modelidir. DAIRESEL HİMEN: En sık olarak görülen kızlık zarı türüdür

2. SEPTAT HYMEN Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı
Kızlık zarının bu tipinde ara sıra cinsel ilişki kuvvet ve ağrılı bir hal alabilir. Kızlık zarının çıkarılması ve vajinal girişin genişletilmesi cinsel ilişkiyi kolaylaştıracaktır.

bu nedenle cinsel ilişkide sancı sorunu yaşayan veya ilişkiye giremeyen şahısların ilk olarak bir jinekolojik muayeneden geçmeleri şarttır.

3. SUBSEPTAT HYMEN Yarım Ara Bölmeli Tipte Kızlık Zarı
Yarım ara bölmeli kızlık zarı türünün fonksiyonel açıdan bir önemi yoktur. Yalnızca tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.

4. YARIMAY HYMEN Yarımay Tipte Kızlık Zarı
Bu nesil kızlık zarı çeşitlerinde de cinsel ilişki zor ve ağrılı ışık halkası gelebilir. Bu durumda kadın doktoru muayenesi yapılarak kızlık zarının çıkarılması (hymenektomy) veya kızlık zarına çentik atılarak girişin genişletilmesi işlemi (himenotomy operasyonu) yapılabilir.

5. KRİBRİFORM HYMEN Elek Şekli Tipinde Kızlık Zarı
Kızlık zarı üstünde çok sayıda minik delikler vardır. Bu durumda cinsel ilişki imkansız bir hal alabilir. Son derece nadir görülen bir durumdur.

6. DENTİKULER HYMEN Dentiküler Tipte Kızlık Zarı
Son derece nadir görülen bu durumda kızlık zarının deliği ilginç bir hal almıştır.

7. FİMBRİALI HYMEN Fimbrial Tipte Kızlık Zarı
Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı “fimbria” olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüş tüpün fimbriasına aynı.

8. LABİAL HYMEN Dudak Şekli Tipinde Kızlık Zarı
Kızlık zarı içindeki delik “dudak” şeklindedir. Fazla fazla nadir bir kızlık zarı görünümüdür.

9. Deliksiz Kızlık Zarı
Kızlık zarı içerisinde delik yoktur. böylece bu genç kızlar 12-13 yaşı geldiğinde adet görememe, karın ve kasık ağrısı gibi şikayetlerle jinekoloğa gelirler.

Deliksiz kızlık zarı tıbbı terminolojide “imperfore hymen” olarak bilinir. Mutlaka ameliyatla açılarak vajinal geçişin sağlanması gerekir, huysuz takdirde endometriosis gibi daimi jinekolojik problemlere zemin oluşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.