Çocuklarda Diş İpi Kullanmalı

Çocuklarda Diş İpi Kullanmalı

Diş fırçalarken ne değin dişlerimizi temizlediğimizi düşünsek de şart tam olarak böylece değil!

Ağız ve diş sağlığı genel sağlığın korunmasında kayda değer bir yer tutuyor. Bunu çocuklara minik yaşlarda telkin etmek gerekiyor. Lakin diş ipi kullanımı ne eyvah yetişkinlerde de fazla eksik.

Çocuklara bu alışkanlığın kazandırılması onların dinç dişlere sahip olmaları için fazla önemlidir. Bu konuda çocukların ailelerine büyük görevler düşüyor. Çocukluktan itibaren dürüst diş fırçalama tekniğinin yanı sıra diş ipi faydalanma alışkanlığı kazandırmak ayrıca süt dişlerinin çürümesini engelliyor hem de ömür boyu sağlıklı kalacak daimi dişlerin yolunu açıyor. Bu yüzden ufak yaşlarda bu alışkanlığı galip gelmek kayda değer.

Çocukların diş ipi faydalanma yaşı

Bebekler birincil dişlerini adeta 3-3.5 yaşlarında tamamlarlar. Altı yaşına geldiğinde ise ilk kalıcı azı dişleri süt dişleriyle beraber yavaşça ağızdaki yerini alamaya başlar. Çocukların 6-7 yaş arasındaki bu dönemine karışık diş dönem denmektedir.

Çocukların dişleri hassastır. Yetişkinlere oranla %50 daha incedir. Daimi dişleri birincil çıktıkları zaman bütün anlamıyla mineral yapıları tamamlanmamıştır. Süt dişleri çıkmaya başladıktan daha sonra dişler birbirleriyle temas etmeye başlar. Dişlerin ara yüzeylerinde lifli besinlerin ve bakteri plağının diş çürüklerine neden olmaması için diş ipi kullanımına başlanmalıdır. Çünkü diş fırçasının ulaşamadığı yüzeyler diş çürüğünün başladığı yerlerdir. Bilhassa bu dönemde diş bakımının yeterince iyi yapılmaması mine yapısının bozulmasına ve yumuşamalara neden olur. Bu bozulma engellenmez ise dişlerde bozulma meydana gelir.

Diş bakımı kesintisiz yapılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken hususlardan birtanesi de dişler fırçalandıktan daha sonra 1 saat baştan başa bir şey yememek gerekiyor. Çocuklara bu alışkanlığı kazandırmak için diş ipi kullanımını eğlenceli ayla getirmeniz gerekebilir. Çocuğun kendi ağız ve diş sağlığı ile ilgili olumlu bir senet kurabilmesi diş ipi kullanımının bireysel temizliğin manâlı bir parçası olduğunu düşünmesini sağlayın. Bunun için yaşına yerinde, rengarenk ve sevdiği karekterler de diş bakım ürünleri edinin. Böylece çocuğunuzun diş bakımı saatlerini eğlenceli ışık halkası getirebilirisiniz.

 

Diş ipi kullanımının faydaları

Çocukların hayatları baştan başa dinç diş ve ağız yapısına sahip olması için iyi bir ağız bakımı eğitimi atamak çok önemlidir. Diş bakımının kayda değer bir parçası da diş ipi kullanmaktadır. Dişleri sadece fırçalamak ağızda oluşan plağın sadece bir kısmını ortadan kaldırır. Diş ipi ise, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki bakteri plağını ve gıda parçacıklarını temizlemeye tezgâhtar olur. Dişlerin aralarının temizlenmesi ağız kokusu oluşumunu engellerken, diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarının önüne geçilmesinde önemli rol oynar. Miniklere diş ipi kullanma alışkanlığı kazandırmak ileri ama yıllarda oluşabilecek peridontal hastalıklardan koruyacaktır.

Diş ipini dürüst kullanmak gerek

Dişler fırçalandıktan sonradan diş arasında kalmış plak ve kalıntıları arındırmak için diş ipini diş ile diş etiniz arasındaki boşluğa yavaş yavaş yerleştirilmelidir.
İpi diş ile temas edecek şekilde tutarak dişin tabi yüzeyi her tarafında aşağıda ve yukarı içten kaydırarak uygulanmalıdır.
Diş ipi kullanırken diş etine zarar vermemesi için diş ipinin dişler arasında zigzag şeklinde nazikçe hareket ettirmek gereklidir. 

Diş Hekimi ve Yerine Koyma Uzmanı Modern Kışlaoğlu, çocukların içten diş ipi kullanımını öğrenmesi ve onları diş sağlığı eğitimine alıştırmak için ufak yaşlardan itibaren diş doktoru ile tanışması gerektiğini söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.