Sağlıksız Dişler Yürek Hastalıklarına Davetiye Çıkarıyor

Diş eti hastalıkları dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla sık karşılaşılan afiyet sorunlarının başında geliyor.

Çoğu araştırmaya tarafından ağızdaki çürük ve dişeti hastalıkları vücutta öyle fazla öbür rahatsızlıklara niçin olabiliyor. Kardiyovasküler hastalıklar açısından da yüksek risk faktörü oluşturan diş ve diş eti hastalıkları kalbe de hasar verebiliyor.  Uzmanlar oral enfeksiyona sahip kişilerde, enfeksiyonun görülmediği bireylere kıyasla daha fazla yürek krizine rastlandığını belirtiyor.

 

Yürek krizi mi yahut diş ağrısı mı?

 

Diş Hekimi ve Yerine Geçen Kimse Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu toplumumuzda ağız sağlığına gereken önemin verilmediğine uyarı çekiyor.  Ağızda oluşan çürüğe “diş çürüğü deyip” geçmenin hatalı olduğunu vurguluyor. Önemsenmeyen bir diş ağrısı fiilen yürek krizi belirtisi olabiliyor. Çünkü kalp krizi ağrılarının bir kısmı dişe vuruyor. Hasta doğrusu yürek krizi geçirirken hissettiği ağrının çürük dişten kaynaklandığını düşünerek hekime gitmek yerine ağrı kesici kullanıyor. İlaçlarla ağrıyı geçirmeye çalışırken hasta hayatını kaybedebiliyor.

 

Yürek rahatsızlığı olan şahısların dişlerinde var olan mikroorganizmalar dental işlem sırasında

vücuda damar aracılığıyla yayılabiliyor. bu nedenle hastaların yapılacak işlem öncesinde diş hekimlerini sahip oldukları hastalık konusunda bilgilendirmesi gerekiyor. Bu şekilde dental işlem öncesinde hastaya gerekli tıbbi konsultasyonlar yapılarak koruyucu ilaç tedavisi uygulanabiliyor. 

 

 

 

Dişeti hastalıklarına dikkat!

Ağız ve diş bakımının içten yapılmaması, diş ve dişeti hastalıklarına neden olmaktadır. Diş hastalıklarında meydana gelen iltihabi şansın dönmesi var olan koroner hastalıkların şiddetlenmesine de neden olabilir. 

Peki diş eti hastalıklarının belirtileri nasıl ortaya çıkıyor?

Diş eti hastalıklarının en kayda değer belirtileri; diş fırçalarken veya kendiliğinden oluşan diş eti kanamaları, ağızda lezzet bozukluğu, iltihap kaynaklı fena ağız kokusu, sallanan dişler, dişler ve diş etlerinde kaşınma duygusal olarak öne çıkar. Bu şikayetlerle hekime giden hastanın muayenesinde; diş etlerinde kanama, ağızda kötü bir lezzet veya koku, kırmızı ve şiş diş etleri, soğuk sıcak hassasiyeti olup olmadığına bakılır. Diş ile diş eti aralarında meydana gelen ceplerin derinliği, periodontal sond vasıtasıyla ölçülerek, radyografik bulgularla değerlendirilir ve teşhis konur. Dişeti hastalığının tedavisi mümkündür.

Hekim tarafından uygulanan dişeti tedavisi ile hem dişeti iltihabını, keza de buna tabi gelişebilecek kalp hastalıkları riskini denetleme altına alabilmek mümkün olmaktadır.

Daha dinç dişler için bakım önerileri

     Dişler fırçalanırken, diş ve diş etlerine paralel hizada yuvarlak hareketler uygulanmalıdır. Diş fırçalaması sırasında, dişlere ya da diş etlerine fazla hafif veya çok adaleli zorlama yapmaktan kaçınılmalıdır. Her 3-4 ayda bir diş fırçası yenilenmelidir.

        Diş temizliğinde, diş fırçalarının niteliği ve dişlere olan uygunluğu büyük tartma taşır. Diş fırçasının sapı sıcacık bir kullanıma imkan vermesi açısından elastik boyunlu olmalıdır. Diş fırçası, çok sert ya da fazla yumuşak olmamalıdır.

    Diş fırçalama işlemi, dil fırçalamayla devam etmelidir. Dilin arkadaki sırtından başlanarak, öne doğru fırçalama işlemi yapılmalıdır. Dil fırçalama için özel olarak hazırlanmış ve genel olarak diş fırçalarının üstteki, arka kısmında bulunan dil arıtıcı başlıklar bu amaçla kullanılabilir.

     Evde yapılan günlük bakım diş taşlarının oluşumunu asgari seviyede tutmakla beraber, ayrıntılarıyla önleyememektedir. Hekimi kadar yapılacak işlemle diş fırçası ve diş ipi ile temizlenemeyen bölgelerdeki sertleşmiş diş taşları ortamdan uzaklaştırılır.

     Diş ipi mümkünse jurnal yaşamda, diş temizliğinin kayda değer bir parçası olarak görülmelidir. Çünkü ahenkli diş ipi kullanımı, diş fırçalarının ulaşmakta yetkisiz kaldığı diş aralarına ulaşarak, yiyecek artıklarını temizlemektedir. Yiyecek artıklarının bu yolla ahenkli olarak temizlenmesi, diş çürüklerinin oluşumunu manâlı ölçüde engellemektedir.

  Yılda iki kez diş hekimine gidip genel ağız muayenesi yaptırılmalıdır.

  Sigaranın ağızda çürük oluşumu, dişeti hastalıkları, dişlerde sararmaya niçin olması dıştan kalp ve damar hastalığı riskini arttırdığı için kullanılmamalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.