Diş İltihabına Doğal Çözüm

Diş İltihabına Doğal Çözüm

Diş iltihabı diş kökünü ve diş çevresindeki dokuları etkileyen bir irin türüdür. Diş iltihabı kendini ağn ve ateşle birlikte gösterir. Genelde diş çürükleri nedeniyle meydana gelir. Diş itihabı kronik ayla gelirse , kist haline gelir ve ağız mukozası veya yüz çevresini delip dış çevrelere nüfuz eder. Diş çürüklerini önemsemek gerekir.

Çünkü zamanında ve dürüst şekilde çare edilmez ise bu koşul problemli bir rahatsızlığa sebep olabilir. Çürüğün olduğu yerdeki bakteriler, enfeksiyon biçiminde çevre kemiğe ve köke yayılır. Enfeksiyon diş köküne yayıldığı vakit şişkinlik ve ağrıya sebep olabilir. Eğer enfeksiyon kemiğe yayılır ise diş kaybedilebilir.

Peki diş iltihabına ne iyi gelir? Aşağıdaki doğal yöntemler ile diş iltihabına çözüm bulabilirsiniz.

 Hatmi kökü, çiçeği ve yaprağı kaynatılıp, suyu ile ağızda gargara yapılır.

– Meyan kökü: Gün içerisinde 2 ila 3 kez bir fincan bardağı su ile kaynatılıp içilir ise diş iltihabı ve plakların oluşumuna mani olur.

– At kuyruğu otu: 10 dk suda kaynatıldıktan daha sonra suyu ile gargara yapılır.

– Papatya çayı: 250 miligram sıcak su içerisine 2 ila 3 nehir kaşığı papatya eklenir. Yemeklerden daha sonra suyu ile ağızda gargara yapılır.- Su teresi diş iltihabına iyi gelir.

– Ağaççileği çiçeğini kaynatın ve suyu ile gargara yapın.

– Frenk üzümü kaynatın ve suyu ile ağzınıza gargara yapın. – Bal, sirke ve adaçaymı kanştırıp kaynatın. Çıkan suyla gargara yapın.

– Adaçayını kaynatın ve suyu ile gargara yapın- Kan otunu kaynatın ve suyu ile gargara yapın.

– Ekinezyayı ağız gargaranıza ekleyin. Bu karışımla ağzınızı çalkalayın.

– Karahindiba, ısırgan otu yapraklan, semizotu ve ıspanakları her zaman birlikte kaynatın. Ardından sulan ile gargara yapın.- Akarsu demleyerek ağzınızda gargara yapın.

– Bir dere kaşığı ratanyayı 250 miligram kaynar su içerisine ekleyin ve demleyin. Demlemeniz arkasından içebilir yada ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

– Isırgan otunu kaynatın ve ağızda çalkalayın. Ardıç ile karıştırıldığında daha etkin netice veriyor.

– Nar suyu da diş iltihaplarına iyi kazanç.

– 2 dere kaşığı kuru naneyi 250 miligram kaynar suya ekleyin. Demlemenizin arkasında içebilir veya da ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.