Beslenmemiz Uykumuzu Etkiliyor

Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar, metabolizmayı yavaşlatarak uykuya yardımcı olabilirken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuya dalışı zorlaştırabiliyor

Yediklerimizin uyku düzenine etki ettiğini biliyor musunuz?
Uykuya dalamama ya da gece uykudan sık uyanma gibi şikayetleriniz var ise yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız çünkü ağır ve yağlı yiyecekler mide ve barsak sisteminizi zorlayabilir ve uyku düzeninizi bozabilir. Fastfood ya da burger tarzı yağlı beslenme alışkanlıkları olan kişilerin gece sık sık uykularının bölündüğü ve huzurlu uyku uyuyamadıkları yapılan bir çalışmada gösterilmiştir.

Konuyla ilgili; Diyetisyen Merve Tığlı, Uykumuzu etkileyen , besinler ve içeceklerin de dahil olduğu bir çok faktör vardır. Metabolizmanın çalışması gıda alımına bağlı olduğu gibi, sağlık açısından önemli bir yeri olan uykunun da alınan gıdaların niteliğiyle ilişkisi var. Bazı gıdaların uyuma sürecini kolaylaştırdığına bazılarının ise zorlaştırdığına dair görüşler bulunmakta. Kan basıncını ve nabzı düşüren kimi gıdalar metabolizmayı da yavaşlatarak uykuya yardımcı olabilirken, bazıları ise metabolizma ve beyin aktivitesini artırarak uykuyu zorlaştırabileceğini belirtti ve yediklerimizin uyku üzerindeki etkilerine dikkat çekti.

Tığlı, tükettiğimiz besinlerin türü ve tükettiğimiz vakit uyku alışkanlıklarımızı etkileyebilir. Fazla yediğimiz bir yemeğin ardındaki dolu bir mide kadar, saatlarce aç kalmış boş bir mide de uykuyu olumsuz etkileyebiliyor. Dolayısıyla son öğün ile yatağa girme arasında belirli bir sürenin geçmesinde fayda olduğunu söylüyor ve ekliyor:
Bazen yatmadan önce belki de midemizdeki gurultudan kurtulmak için yediğimiz ufacık besinler açlığımızı giderir ve rahat uyumamızı engellemez, ancak gece geç saatlerde ve büyük porsiyonlarda yemeyi alışkanlık haline getirdiyseniz uyku eziyet haline gelebilir.

Beslenmemizin uykuya etkileri ile ilgili Diyetisyen Merve Tığlı şu bilgileri de verdi:
Az miktarlarda tüketildiğinde rahat uyumamızı sağlayacak besinlerin yanında bir de uykuya dalmakta zorlanmamızı sağlayacak bazı besinler ve içecekler vardır. Kafeinli ve alkollü içecekler bunlara en güzel örnektir. Kafeinli ve alkollü içeceklerin yatmadan en az 4-6 saat önce tüketiminin tamamlanmış olması gerekir. Örneğin alkollü içecekler önce bizi bir parça rahatlatır ve hemen uykuya dalmamızı sağlar fakat uykumuzda rahatsız olmamıza neden olur.

Rahat uyumak için sıcak süt, su veya kafeinsiz çay gibi içeceklere bağlı kalmalısınız. Ayrıca karbonhidrattan zengin olan besinler de uykumuzu arttırıcı etkiye sahiptir.

Bazı besinler diğerlerine göre daha rahat uyumamızı sağlar. Uyku düzenleyici bir madde olan triptofan’ın yorgunluğa neden olarak uyumamıza yardımcı olmaktadır. Vücudun seratonin üretmekte kullandığı bu madde beynin sinir trafiğini yavaşlatan bir nörotransmitterdir. Doğal triptofan içeren besinlere güzel bir örnek süttür. Ayrıca yoğurt, peynir gibi diğer süt ürünleri, ton balığı, kümes hayvanları, fasulye, tam tahıllı ürünler, ayçekirdeği, fıstık ezmesi, muz ve pirinç de triptofan içeren besinlerdir.

Süt: İyi bir triptofan kaynağı olan sütteki kalsiyumun ve süt proteinin de vücut üzerinde yatıştırıcı bir etkisi vardır. Ilık süt ve 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi rahat bir uykuya dalmanızı sağlar.

Yoğurt, ayran: Düşük yağlı bir yoğurt veya ayranda yine sütte olduğu gibi içerdiği triptofan ve kalsiyum sayesinde aralıksız bir uyku çekmeniz için birebirdir.

Kafeinsiz çaylar: Sabah çok erken kalkacaksınız, erkenden uyumak zorundasınz ama akşam yediğiniz o ağır yemekten sonra uyumakta zorlanıyor musunuz? Bu durumda istikamet doğru bitki çayları. Özellikle papatya, ve ıhlamur çayları size huzurlu bir uyku verecektir.

Muz: Zengin triptofan, magnezyum ve potasyum içeriğiyle muz, kaslarınızı gevşetip sizi rahatlatıp derin bir uykuya dalmanızı sağlarken,uyku kalitenizi de artırır. Muzun uyku verici özelliği, beyindeki nörotransmiterler üzerideki etkisine bağlı olabilir.

Yulaf ezmesi: Çok miktarda tüketildiğinde yüksek lif içeriğiyle barsaklarınızı olumsuz etkileyebilecek yulaf ezmesi nin 3 kaşığını yarım bardak düşük yağlı sütle Sütle hazırlayıp üzerine bir de tarçınla karıştırırsanız değmeyin uykunuzun keyfine.

Tahıllı ekmek ve Kümes Hayvanları: Yorucu bir iş günün ardından akşam yemeğinde, serotonin salınması için, iki dilim tahıllı ekmek (kompleks karbonhidrat içerir) arasına koyacağınız bir parça ızgara veya haşlanmış hindi veya tavuk eti, hele bir de yanında ayran olursa erken uykunun habercisi olur.

Pirinç: Akşam yemeğinde az yağ ile pişirilmiş pirinç pilavı ve yoğurt uyku için etkili olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.