Günde 6-8 Bardak Su İçmenin Faydaları

Günlük içilen suyun hesabını yapmak zor geliyor olabilir. Ancak günde 6-8 bardak suyun, bakın en büyük faydası ne?

İdrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için yapmanız gerekenlerden biridir su içmek. Genital bölgenin temizliğine dikkat etmek, vücut gereksinimi kadar su içmek ve rutin doktor kontrolleri idrar yolu enfeksiyonlarında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardır.

Üroloji Uzmanı Op. Dr. A. Egemen Avcı, idrarda normal şartlarda bakteri bulunmadığını ancak dış ortamdaki bakterilerin idrar yollarına ulaşmasının enfeksiyona sebep olduğunu belirtiyor. Bu enfeksiyonuh üretra(üretrit), mesane (sistit) veya böbrekleri(pyelonefrit) etkilediğini açıklayan Avcı, idrar yolu enfeksiyonunun en sık rastlanılan tipinin ise “sistit” olduğunu söylüyor.

Bu belirtilere dikkat

Üriner sistem böbrekler, üreterler (böbreklerde üretilen idrarı, idrar kesesine ulaştıran tüpler), mesane (idrar kesesi) ve üretradan (idrarı mesaneden vücudumuzun dışına taşıyan tüp) oluşur. Karın veya kasık bölgesinde ağrı, kasık bölgesinde basınç hissi, sık idrar ihtiyacı, ağrılı idrar yapma, idrara yetişememe hissi, idrar tutamama, geceleri sık idrara kalkma, idrarda renk değişikliği veya kan görülmesi, kötü kokulu idrar, cinsel ilişki sırasında ağrı gibi şikayetler idrar yolu enfeksiyonunda oluşabilir. Bunun için bu belirtilerin bir ya da bir kaçını sıklıkla yaşayanlar mutlaka doktorlarına başvurmalı

Su içerek bakterileri uzaklaştırır

İdrar yolu enfeksiyon riskini azaltmak için özellikle genital bölge hijyenine dikkat etmek gerekir. Tuvaletten sonra genital bölgede önden arkaya doğru temizlik yapılmalı. Sık idrar yapılarak bakterilerin mesaneden uzaklaştırılması sağlanabilir. Bunun için günde 6-8 bardak su içmek faydalı olur.

Cinsel ilişki sonrası idrar yapmak, vajinal tampon ve pedlerin sıklıkla değiştirilmesi, çok dar kıyafetlerden kaçınılması, pamuk içerikli iç çamaşır kullanılması enfeksiyon riskinden uzaklaşmanızı sağlayabilir. Menopoz sonrası kadınlarda vajinal kuruluk mevcutsa östrojen içeren vajinal krem kullanılması ve diyafram gibi doğum kontrol yöntemleri kullanılıyor ise doktor tarafından kontrol edilmesi dikkat edilmesi gereken diğer noktalar.

Enfeksiyonlar kadınlarda iki kat fazla

İdrar yolu enfeksiyonu her iki cinste ve yaşta saptanabilir; ancak kadınlarda daha yaygın. Üretranın, kadınlarda erkeklere göre daha kısa olması ve mikroorganizmaların yaygın bulunduğu anüs(makat) ve vajenin, üretraya yakınlığı sebebiyle hayat boyunca kadınların yarısından fazlasında idrar yolu enfeksiyonu görülür.

Çünkü mikroorganizmalar üretral yolu kullanarak idrar kesesine ulaşabilir. Yaşlı kimseler de sistit gelişimi için yüksek risk altında. İleri yaşta özellikle idrar kesesinin sarkmasına bağlı olarak idrar kesesinin tam boşaltılamaması sonucunda bu risk artar. Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu durumunda ise enfeksiyona zemin hazırlayabilecek şeker hastalığı, idrar yolunda taş, tümör gibi diğer sağlık problemlerini tanımlamak için bazı testler yaptırılmalı.

Tedavi edilmezse böbrekler zarar görür

İdrar yolu enfeksiyonuna mikroorganizmalar sebep olur (özellikle bakteriler). Bu bakteriler enfeksiyonun tedavi edilmemesi durumunda yukarıya doğru hareket ederek üreterler aracılığı ile böbrekleri enfekte edebilir. Sistitlerin çoğunda etken normalde bağırsaklarımızda bulunan bir bakteri olan “E. Coli” dir.

Tanıda idrarda kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bakteri varlığının tarandığı idrar analizi, idrardaki bakterinin tipini belirleyerek uygun tedaviye karar vermemize yardımcı olan idrar kültürü yapılmalıdır. Antibiyotikler bakterileri öldürerek enfeksiyonun tedavisini sağlar. Eğer enfeksiyon tedaviye cevap vermiyor veya tekrar ediyorsa idrar yollarının diğer hastalıklarını araştırmak gereklidir. Bu amaçla Ultrasonografi, İVP, tomografi, sistoskopi yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.