Balon kateter kalpten sonradan; kulak hastalıklarının tedavisinde

Balon kateter kalpten sonradan; kulak hastalıklarının tedavisinde

Balon kateter kalpten sonra; Kulak hastalıkları tedavisinde

BALON KATETER KALPTEN SONRA; KULAK HASTALIKLARININ TEDAVİSİNDE 

Günümüzde tıpta mikro cerrahi ve endoskopik teknikleri gelişmesi devrim kabul edilmektedir. Bu tekniklerle beraber bu yenilikler tıpta böylece fazla yeni yöntemler ve buluşların yapılmasını sağlamıştır.

Bu gelişimlerden bir adam başına de tıpta Balon kateter gelişimidir tıkalı kalp damarlarının açılmasını karşılayan bu yöntem kulak burun boğaz alanında da günümüzde kullanılmaya başlamıştır.

Bu teknolojiyi son aylarda Avrupa’da yaygınlaşmıştır. Böylece fazla kulak hastalığının belli başlı sebebi olan Kulak kanalı olarak adlandırılan östaki tüpünün tıkanıklıkların açılmasında bundan böyle, balon kateter kullanılmakta tıkanan kanal açılarak dilate edilmektedir. Bizlerde bu yeni yöntemi kulak hastalıklarının tedavisinde kullanmaya başladık.

Kulak kanalı olarak adlandırılan östaki tüpü veya kanalı burunun arkadaki kısmı olan genizde (nasofarenks) yer alır. Bu kanalın diğer ucu orta kulak adı verilen kulak kemikçiklerinin de içinde yer aldığı bir boşluğa açılır. Bu kanalın önemli fonksiyonu vardır. Bu kanalın tıkanması ya da çalışmaması durumunda kişide fazla önemli kulak sorunları oluşur. Normalde dış hava ortamında açıklanmış bir atmosfer basıncı vardır. Östaki kanalından geçen hava ile dış kulak yolundan geçen hava basıncı kulak zarının orta kulaktan ve dış ortamdan eşit olmasını sağlayarak zarı gergin tutar. Bu durumu bir davulun derisine benzetebiliriz. Davul derisi yeterince gergin olursa seste o derece iyi olacaktır. Östaki kanalında tek taraflı bir tıkanıklık oluştuğunda hava orta kulağa yeterince gelmeyecektir. Bu havalanma bozukluğuna emrindeki önce orta kulakta hava olmayacaktır. Buda bu bölgede hava basıncının olmayışı anlamına kazanç. Dış kulak yolundan gelen hava ve basıncı bu sefer kulak zarının gerginliğinin bozulmasına ve içe doğru (Orta kulak yapılarına içten) çökmesine neden olacaktır. İşte bu nokta da tedavi sağlanmaz ise kişiyi ciddi işitme kayıpları ve müzmin kulak rahatsızlıkları bekler. Bu kanalın çalışmamasına yan orta kulakta akışkan toplanması olabilir. Genelde çocuklarda gelişen bu şart ilaç tedavileriyle düzelmez ise kulak zarına tüp takılması işlemine dek gidebilir. başkaca zarda ileri derecede çökmeler sonucu Adeziv otit adı bahşedilen kulak zarının ileri derecede çökmesine ve ortakulak yapılarına yapışmasına neden olarak, orta kulakta havanın kalmamasına ve işitme kayıplarına niçin olur. Hem kronikleşmiş aralıksız kulak rahatsızlıkları, kulakta işitme kayıplarının neden olan böylece çok duruma östaki kanal tıkanıklıkları niçin olmaktadır.

Önceden östaki kanalındaki bu tıkanıklıkların (Obstrüktif tüp disfonksiyonu ) kulak rahatsızlıklarının asıl nedeni olabileceğini biliyorduk. Ve bu duruma ast artan ya da ilerlemiş olan hastalıklarda ilaç tedavileri veya hastalıkların durumuna tarafından öbür tedaviler uyguluyorduk.

Son birkaç aya kadar, Hap tedavisinin dışarıya östaki kanalını açıcı bir tedavi şeklimiz yoktu. Hap tedavileri zeka tatmin edici olamadığı durumlar çoğunlukla yaşanmaktaydı. Bu gibi durumlarda ilaç tedavilerinin sürelerini uzatıyor ve yoğun hap tedavileri gerçekleştirmek zorunda kalıyorduk. Bazen de bu kanaldaki sorun geçici kalkıyordu. Sorun çoğu kez tekrar ediyordu. Örnekle; çocukların sık sık kulak iltihabı geçirmesi gibi.

Hangi kulak hastalıklarında balon dilatasyon yapılır:

Tekrarlayan orta kulak iltihapları ( kulak zarı perforasyonları, kolestatomlar, gibi)

Kulak zarında ileri derecede çökmeler (atelektazi)

Orta kulakta akışkan toplanması ve bu durumun kronik hale gelmesi

Kurallara yerinde yapılan Kulak zarı ameliyatlarına karşın, ameliyat sonrası başarısızlıklarda.

Uçak yolculuklarında sık sık yaşanan kulak tıkanıklıklarında

Kulak tıkanıklıklarında kulağı hava basıncı ile (valsalva) açmaya çalışılmasına karşın başarısız olma.

Kulakta basınç ve tıkanma sık olan iş grupları; pilotlar, dalgıçlar, yüksek irtifa veya deniz dibinde çalışan işçiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.