Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Migren / Başağrısı » Baş ağrısına uyarı !
Baş ağrısına uyarı !
Baş ağrısına uyarı !

Baş ağrısına uyarı !

Baş ağrısına uyarı !

Kusma İle Kendisini Bildiren Şiddetli Baş ağrısı, Ani Vefat Getirebilir

Şiddeti giderek gelişen, ilaçla geçmeyen, şiddetli kusma, görmede bozulma ve bayılma ile kendini gösteren baş ağrısı, beyin damarlarına yan sağlık durumu sorunlarının habercisi olabilir.
Beyin içi tümörleri, beyin içi damar bozuklukları, beyin içi baloncuklaşmalar ve beyin içi akıcı tankların genişlemesi önemli baş ağrısına yol açar.

Şiddeti gitgide artarak gelişen, daha önce hissedilen ağrıya benzemeyen, ilaçla geçmeyen ve şiddetli kusma, çift görme veya görme alanının daralması gibi görmede deformasyon ve bayılma ile kendini gösterebilen şuurda dalgalanma ile ortaya meydana çıkan sancı, ani ölüme yol açabilir.

Beyin tümörleri, beyin damar bozuklukları, beyin damarı baloncuklaşmaları ve beyin içi sıvı tankların genişlemesi ciddi baş ağrısına niçin olabilir ve bu hastaların % 50’si hastaneye yetişemeden beyin kanamasından yaşamını yitiriyor.

İnsanı rahatsız eden her duyumsama ”sızı” olarak tanımlanabilir.

Ağrı, insanı hastalıklardaki tehlikeden koruyan ”kırmızı alarm” durumu olarak ve bir yerde ağrınız varsa ‘bir bıkkınlık var’ demektir. Ağrı, oluşabilecek sorunlar için önceden haber vericidir. Bu durumu anlatan ”İnsanın ağrısı az kalsın canı oradadır” özdeyiş önemli bir toplumsal bilgidir. Sızı; kısa, uzun yada daha uzun olan kronik ağrılar biçiminde olabilir.

12-13 yaşından itibaren yüz sinüsleri gelişimi işlenmiş her kişinin (Kadınlarda azıcık daha yüksek almak kaydıyla) hayatının bir döneminde can sıkıcı baş ağrısından şikayet etmektedir.

Baş ağrısının bir kısmı fazla rahatsız edici olmazken, bir kısmı kesintisiz ilaç kullanımı, ciddi çare protokolü veya ameliyat gerektirebilir. Baş ağrısının takriben 80 tane sebebi bulunabilir ve ”benim her zaman başım ağrıyor” biçiminde şikayet edenlerin sorunu büyük ölçüde migren türü adale veya beyin içi damar bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Günlük hayatta gerginlik ve gerginlik ciddi bir baş ağrısı nedenidir. Gün içinde kafa ve yüz bölgesindeki kaslar gerilip, gevşemekte ve zamanla yorulmaktadır. sonuç olarak bu adale gruplarından salınan kimyasal maddeler baş ağrısına sebeb olmaktadır. Buna ‘gerginlik ağrısı’ denmekte ve yoğun çalışan kişiler arasında sıkça karşılaşılmaktadır.

Baş ağrısının sebebleri aralarında yüksek kan basıncı gibi kronik hastalıklara bağlı baş ağrısı da sayılabilir. Bunların yanına beyin tümörleri, beyin içi damar bozuklukları(kireçlenmeler-tıkanmalar), beyin içi baloncuklaşmalar (anevrizma) ve yumaklaşmalar (AVM), beyin içi değişken tankların genişlemesi (Hidrosefali) de önemli baş ağrısı sebeblerindendir.

Kafa travmasına yan baş ağrısının dışarıda, menenjit gibi enfeksiyon hastalığı, yüz sinüslerindeki bozukluklar, diş ve göz ile ilgili hastalıklarda da baş ağrısı görülebilir. Tüm bunlar genel baş ağrısı nedenleridir, fakat şiddeti giderek çoğalan, daha önce hissedilen ağrıya benzemeyen, ilaçla geçmeyen ve şiddetli kusma, çift görme ve bayılma gibi şuurda dalgalanma ile ortaya çıkan ağrının fazla ciddiye alınması gerekmektedir.

Tüm bunların yanı sıra akıl kaybının da eşlik ettiği baş ağrıları beyin damarlarındaki sorunlardan kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda damar baloncuklaşması, damar yumağı, seri gelişen bir bitkiler varlığı sorumlu olabilir. böylece derhal hekime başvurulmalıdır. Damar balonuna (Anevrizma) alt bir baş ağrısı söz konusu ise ani vefat görülebilir. Anevrizma kanaması oluşan hastaların, yüzde 50’si hastaneye yetişemeden beyin kanamasından yaşamını yitirmektedir.

Bu herif hastalıkta ortaya çıkan baş ağrısı “şiddetli ve genel olarak beynin ön iç kısmında, daha once hiç yaşanmamış bir ağrı” şeklinde hissedilir ve şuur kaybı gibi fazla manâlı bulgular da oluşabilir.

Bu gibi şiddetli sancı durumunda sıcak duş alınmaması, hemencecik tansiyonun ölçülerek vakit kaybetmeden hastaneye gidilmesi gerekmektedir. Ilk Önce acile yapılacak başvurunun arkasından beyin cerrahisine tetkik olunması gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.