Apandis Patlaması (Apandisit) Belirtileri

Apandis Patlaması (Apandisit) Belirtileri

Apandis patlaması hayatı korkutma eden ciddi bir sorundur ve hemencecik müdahale ister. Birçok kişi yaşadığı sorunun apandisit patlaması belirtisi olduğunu anlamakta zorlanır. Peki, apandisit patlamasının belirtileri nelerdir ve apandisit patlaması nasıl anlaşılır?

Apandisit, özetle apandis organının patlaması sorunudur. Apandis patlaması durumunda hastanın en kısa sürede bir sıhhat kuruluşunun ivedi servisine götürülmesi gerekir. Çünkü son derece tehlikeli olan apandis patlaması yani apandisit sorunu, gereken müdahaleler ile denetim altına alınmazsa ölümle sonuçlanabilir.

Apandis Patlaması (Apandisit) Nasıl Anlaşılır?

Apandis patlaması (apandisit), karın bölgesinde ciddi bir sancı yaşatır. Bilhassa de göbek deliği civarda başlayan bu sızı, karnın sağ daha aşağı bölgesine dürüst şiddetini artırarak ilerleme kateder. Karında donuk, karın sağ daha aşağı bölgesinde ise belirgin ve şiddetli ağrı hissedilir.

Apandisit sorununa eşlik eden bir diğer belirtiler ise şunlardır:

  • Kusma
  • Mide bulantısı
  • Ateşlenme
  • Kabızlık veya ishal
  • Gaz
  • Sırt ağrısı

Ama bu belirtiler her hastada görülmeyebilir. Kayda Değer olan şiddetli sağ karın daha alçak bölgesinde hissedilen ağrıdır. Bu ağrıyı hissettiğiniz zaman, süre kaybetmeden en yakın acele servise başvurulmalıdır. Apandis patladığında ise iltihaplı sıvı karın boşluğuna akar ve kısa sürede gerekli önlemler alınmazsa karın zarı iltihabına yol açar. Karın zarının iltihaplanması ise –müdahale edilmezse- yaşamsal tehlike yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.