Bağışıklık Sistemi Yavaşlamasın

Her anlamda dengeli bir yaşam aslında bağışıklık sistemi için gereklidir. İyi beslenmek, spor yapmak, uykumuza dikkat etmek kirli hava, alkol ve sigaradan uzak durmak bağışıklık sisteminin korunmasında önemlidir.

Özellikle enfeksiyon dönemlerinde eller sık sık sabunla yıkanmalı, bol sebze ve meyve tüketilerek sağlıklı beslenilmeli, açık havada yürüyüşler yapılmalıdır. Virüs çok hızlı yayıldığından ve çok bulaşıcı olduğundan kapalı yerlere gitmekten kaçınılmalıdır.

Bağışıklık destekleyici doğal ilaçlar kullanmak da oldukça etkilidir. Ekmek mayasının hücre duvarından elde edilen beta-glukan bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmesinden dolayı yıllardır kullanılmaktadır. 1950-60’lı yıllardan itibaren beta-glukan ile ilgili yapılan çalışmalar ve gözlemler de bu molekülün bu konuda önemli bir başarıya sahip olduğunu göstermektedir. O yıllardan itibaren özellikle kronik hastalığı olanlarda, kanserli hastalarda bağışıklık sistemini toparlamak ve direnci artırmak için kullanılmıştır.

Bu konuda 1-3, 1-6 beta-glukanla yapılmış pek çok çalışma mevcuttur. Birçok çalışmada da çok iyi sonuçlar alınmıştır. Burada hedeflenen yine tip I T hücreleri ile yönlendirilen bağışıklık cevabını güçlendirmek ve mikroplara karşı yanıt oluşturarak virüs veya bakteriyi öldürebilecek savunma sistemini güçlendirmektedir.

1-3, 1-6 beta-glukanın bağışıklık sistemi zayıf olanlarda kullanılmasının yanında sağlıklı insanlarda da hastalıklara karşı dayanıklılığı artırmak ve vücutta metabolizma sonu biriken zehirli maddelerin etkisini yok etmek için kullanılmaktadır. Yetişkinler için günde 20 mg, 1 yaşından büyük çocuklar için ise günde 10 mg kullanımı korunma için yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.