Avokado hamile kalmayı kolaylaştırıyor

Harvard Tıp Fakültesi Massachusettes General Hastanesi üreme Merkezi`nde tedavi gören 147 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre Akdeniz diyeti ile beslenen, zeytinyağı ve avokado tüketen kadınlar, daha kolay gebe kalıyor

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, Harvard Tıp Fakültesi Massachusette General Hastanesi üreme Merkezi’nde tedavi gören 147 kadını kapsayan araştırmayla ilgili bilimsel sonuçların, istanbul’da yapılan ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) Avrupa üreme Derneği Toplantısı’nda 150 ülkeden on binin üstünde katılımcıyla paylaşıldığını söyledi.

Diyetteki yağlarla tüp bebek tedavisini ilişkilendiren çalışma meselesinde bilgil veren Dr. Görgen, Akdeniz diyetinin bir parçası şekilde tüketilen bazı gıdalardaki yağların, tüp bebek tedavisi gören kadınlarda başarıyı 3 kat arttırabildiğini aktardı.

Zeytinyağı, ayçiçek yağı, fındık ve tohum yağı bu gibi tekli doymamış yağ içeren diyetlerin, anne olma açısından, farklı yağ çeşidini içeren diyetlere göre daha faydalı olduğunu dile getiren Görgen, “Bu yağları bol miktarda tüketenlerin tüp bebek tedavisi sonrası bebek sahibi olma oranları, az miktarda tüketenlere göre üç,4 kat daha fazladır” dedi.

Harvard’daki çalışma grubunun lideri Prof. Jorge Chavarro ise tekli doymamış yağlar açısından en zengin gıdanın avokado ve zeytinyağı olduğunu söyledi.

“TEREYAĞI VE KIRMIZI ET TÜKETENLERDE YUMURTA SAYISI DÜŞÜK ÇIKTI”

Tereyağı ve kırmızı etten zengin beslenme türü olan grupta ise, tüp bebek tedavisi esnasında toplanan kaliteli yumurta sayısının düşük olduğunu kaydeden Op. Dr. Betül Görgen, araştırma ve sonuçları hakkında şunları aktardı:

“Bu çalışmayı gerçekleştiren araştırmacılar, zaten kalbi koruduğu adlandırılan, tekli doymamış yağların vücudun iltihabi yanıtını azaltarak ve insülin duyarlılığını değiştirerek doğurganlığı artırdığını düşünmektedir. çalışma grubunu yapan ve tüp bebek tedavisi gören kadınlar, farklı beslenme tiplerinin içerdiği yağların miktarlarına göre gruplara ayrılmış ve her grupta elde edilen tedavi sonuçları birbiriyle karşılaştırılmıştır. tüm yağ çeşitlerini bol miktarda tüketenlerde elde edilen yumurta sayısı azdır ve iyi kalitede değildir. özellikle de doymuş yağlardan varlıklı besinleri tüketenlerde. bununla beraber besinlerle fazla miktarda çoklu doymamış yağ tüketenlerde, embriyo kalitesinin yoğun şekilde kötü bulunduğu görülmüştür.

“CANLI DOĞUM ORANI ÜÇ,4 KEZ DAHA ÇOK”

oysa besinlerle yüksek oranda tekli doymamış yağ tüketenlerde, canlı doğum oranı, bu yağları en düşük seviyede tüketen gruba göre 3,4 kez daha fazladır.
Elde edilen sonuçlar yoğun şekilde enteresan olmakla beraber, diyetteki yağlarla tüp bebek tedavisini ilişkilendiren ilk çalışma. Bu nedenle de olgu sayısı az olmasına karşın, ortaya çıkan sonuçlar daha ileri düzeyde araştırmayı hak ediyor.”

AVOKADO TüRKİYE’DE DE YETİŞİYOR AMA AZ TÜKETİLİYOR

Anavatanı Meksika ve Guetamala olan avokado yetiştiriciliğinin Türkiye’de, 1980’li yılların ortalarından itibaren hızla arttığını, özellikle Alanya, Gazipaşa ve Anamur bu gibi Akdeniz kıyı şeridinde bulunan yerlerde yaygın olarak üretildiğini belirten Görgen, “Ne yazık ki, Türkiye’de avokado meyvesi aşırı az tüketiliyor. Bunun en mühim nedeni de bizim damak tadımıza uymaması. E ve C vitamini açısından da zengin olan bu meyveyi tüketmeleri için kullanmakta olanları bilinçlendirmek gerekir” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.