Ramazan’da ağız kokusunu önlemenin yolları!

Ramazan`da ağız kokusunu önlemek için şekerli gıdalardan kaçının, sahur sonrasında ve gün ortasında gargara yapın, diş ipi kullanın…

Ramazan ayında beslenme sisteminin tamamıyla değişmesi, 24 saat arasında öğün sayısının toplamda 2 olması, özellikle yaz aylarında sahur ve iftar arasındaki sürenin fazla olması bu gibi etkenler ağız sağlığı için büyük riskler oluşturmakta. Ağız ve diş bakımı bu dönemde daha da büyük ciddiyet taşıyor.

Diş ve çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer’e göre; ramazan ayında oruçluyken dikkat edilmeyen ağız ve diş bakımının birçok probleme neden bulunduğu benzeri var sorunların ertelenmesiyle, bayram sonrası hastaların daha da sıkıntılı şekilde dişçiye başvurmalarına sebep olmakta.

Özellikle ağzında noksan dişi olan hastaların, ramazan öncesi diş hekimine başvurarak tedavisini tamamlaması büyük ciddiyet taşıyor. Dr. Nihat Tanfer; ramazan ayında genel olarak 2 öğünde 3 ve ya 4 öğünlük yemek yenilerek, metabolizmanın alıştığı çizgide tutulmaya çalışıldığına dikkat çekiyor.

Bu sistemde, ramazan ayında mide ve bağırsak problemlerinin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Birde buna eklenmiş olan diş eksikliği varsa, beslenme sisteminin tamamıyla bozulması kaçınılmaz oluyor. Dr. Tanfer, ‘Bunu önlemenin en önemli yolu ise 28 tane dişe sahip olmak’ şekilde belirtiyor.

Ramazan dönemi ve sonrası daha büyük sıkıntılar yaşamamak adına, alınabilecek önlemlerle ağız sağlığını korumak olası.

Başta sahur olmak üzere aşırı şekerli gıdalardan kaçınmak
Gargara yapmak,
Diş ipi kullanmak,

En Büyük Yakınma Ağız Kokusu

Ağız kokusunu engellemenin en pratik yolu sık sık diş fırçalamaktır. Ramazan ayında müşterilerini ikilemde bırakan diş fırçalama konusuna değinmek gerekirse; şekerli ve tatlandırıcılı diş macunlarında kaçınmak kaydıyla diş fırçalamak orucu sakatlamaz.

Ağız kokusunun oluşmasına en büyük sebep diş hastalıklarıdır. Koku, çürük ve ya kırık dişlerin ağızda bulunmasıyla ortaya çıkar. Bunlar tedavi edilirse ağız kokusu da göze çarpan düzeyde düşme ve ya yüzde yüz bulunmamakta olma söz konusu olabilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.