Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte piknik alanlarında, ağaçlık ve yeşillik alanlarda yaşamış arılar, risk yaratabilir. Arı sokması durumunda yapılması gerekenler nelerdir, arı sokmasında birincil takviye önerileri uzmanlarımızdan geldi.

dışarıda bulunduğumuz zamanlar değişik sebeplerden dolayı arı sokmasına maruz kalabiliriz. Arı sokması durumunda anında oradan uzaklaşmak gerekir. Çünkü arılar kendilerini tehlikede hissettikleri anlarda koku yayarlar ve bu koku diğer arıların o bölgeye gelmesine neden olabilir. Eğer ikinci bir arı sokması vakası yaşamak istemiyorsanız, o bölgeden uzaklaşın.

Arı sokmasında yapılacaklardan bir tanesine de, eğer arının iğnesi hala vücudunuzda ise, onu anında çıkartın. İğnenin derinize daha pozitif girmemesine .ok uyarı etmelisiniz. Tırnak ucunuzla veya bir cımbızlı iğneyi çekip çıkarın. İğne ne kadar uzun süre deride kalırsa vücudun tepkisi daha da şiddetlendirir ve şişkinlik artabilir.

Arı sokması anında ağrının şiddeti epeyce fazladır ve gün geçtikçe de azalacaktır. Daha çabuk sürede bu ağrıyı hafifletmek için buz torbası ile 20 dakika kompres uygulayın. analjezik ilaçta kullanabilirsiniz.

Kaşıntı için ise diş macununu deneyin. Parmağınızın ucuyla bir arz diş macununu arının soktuğu bölgeye sürün. Diş macunu yerine bal da kullanabilirsiniz. Bal, şişliği de alacaktır.

Arı sokması alerjisi olanlar eczaneden antihisamin merhemler almalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.