İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

İltihaplı Dişe Ne İyi Gelir?

Diş iltihaplaması hem küçüklerin hem de biz büyüklerin karşılaşmaktan en çok korktuğu ağız ve diş sağlığı problemleri başında gelmektedir. Çünkü diş iltihaplanması hem ağız kokusuna yol açar hem de ağrı gibi şikayetlere neden olur. Peki, diş iltihaplanmasına ne iyi gelir?

Dişiniz iltihaplandıysa zaman kaybetmeden bir diş doktoruna görünmelisiniz zira rehabilitasyon ertelendikçe irinin diğer dişlere dağılması ve bu dişlerinde kaybedilme ihtimali ehemmiyetli oranda yükselir. Doktorunuz irini kontrol ederek antibiyotik önerebilir. Bunun dışında hanede uygulayabileceğiniz kimi yollarla irin şişliğini azaltabilir ve ağrıyı hafifletebilirsiniz. İltihaplı dişe iyi gelen bitkiler ve diş iltihaplanması bitkisel tedavi yöntemleri için şifalı bitki tarifleri sizlerle.

İltihaplı dişe iyi gelen doğal yöntemler

Poşet Çay: İltihaplanan ve ağrıyan dişinize yakın bir bölgeye kuru çay poşeti koyun. Çay poşetini kullandıktan sonrada iltihaplı bölgeye yerleştirebilirsiniz ancak önce soğutmanız gerekiyor. Bunun için poşeti bardaktan çıkardıktan sonra 5-10 dakika buzlukta bekletin. Çay 30-40 dakika sonra tesirini göstermeye başlayacaktır.

Tuzlu Gargara: 1 büyük bardak ılık suya (oda sıcaklığında) 2 çay kaşığı tuz ilave edip karıştırın. Dişiniz ağrıdıkça bu suyla gargara yapabilirsiniz.

Gargara: Hidrojen peroksit (Hydrogen peroxide) içeren ağız gargaraları iltihaplı bölgeyi dezenfekte ederek diş ağrısını azaltır.

Çay Ağacı Yağı: Çay ağacı yağıyla gargara yapabilirsiniz. Karışım için 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağını suyla karıştırın.

Karanfil Yağı: Karanfilin uyuşturan tesiri ağrıyan bölgeyi hissizleştirir. Yağ yoksa karanfil tanelerini ağrıyan dişin etrafına yerleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.