Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Halk arasında “ağız kokusu” da denilen “soluk kokması”, hem insanın keyfini kaçıran, hem de sosyal hayatını negatif etkileyen tatsız bir vaziyettir. Şayet biriyle konuşurken karşınızdaki kişi sizden uzakta durmaya çalışıyor, veyahut başını yana doğru çevirme ihtiyacı duyuyorsa, tehlike çanları çalıyor demektir. Evet… Ağız kokusu, son zamanlarda uygar toplumlar da dahil olmak üzere oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Ara ara psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirir. Bütün gayretine karşın bu rahatsızlıktan kurtulamadığı için sosyal ilişkilerinde büyük problemler yaşayan, toplum içine karışmaktan kaçınan çok sayıda insan vardır. Peki ağız kokusundan kurtulmanın yolları nelerdir, ağız kokusuna ne iyi gelir ve ağız kokusu bitkisel tedavi yöntemleri sizlerle.

Hastalık mı, değil mi?
Bazı uzmanlara göre; ağız kokusunu bir hastalık olarak tanımlamak zordur. Her sağlıklı bireyin sabah uyandığında ağzında hoş olmayan kokular bulunabilir. Bu sebeple bazı tetkik ve ölçümler yapılmadan bir hastalıktan söz etmek mümkün değildir. Bazı uzmanlar da, insanların sosyal yaşantısını bile alt-üst edecek kadar olumsuz etkiler meydana getiren bu olgunun hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyor. Ancak adı hastalık olsa da olmasa da, ağız kokusu, insanın hem kendisi için hem de etrafı için rahatsız eden bir durumdur.

Tedavi yolları

Ağız kokusunun tedavisi için öncelikle rahatsızlığın sebebini iyi tespit etmek gerekir. Bu sebeplere göre uzman kontrolünde gerekli tedaviler sürdürülmelidir. Varsa ağızdaki diş ve diş eti problemleri ortadan kaldırılmalıdır.

Ayrıca, herkes şunlara dikkat etmelidir:

  • Ağız hijyenine özen gösterilmeli, dil sırtı temiz tutulmalıdır. Sık sık gargaralarla ağız ve boğaz temizliği yapılmalı.
  • Ağız kuruluğuna mani olmak için gün boyu sık sık su için.
  • Tükürük salgısını hareketlendirin. Zaman zaman şekersiz sakız çiğnemek bunun en kolay yoludur. Bu arada mentollü pastillere dikkat! Kokuyu giderir gibi görünse de kuruluğa sebep olur.
  • Su içeriği bol olan sebze (domates, kereviz, pırasa) ve meyveler (elma muhteşem bir ilaçtır) tüketin. Yiyeceklerinizin üzerine maydanoz doğrayın.
  • Sarımsak ve soğanı pişirerek yemeyi tercih edin.
  • Dilinizin üzerinde biriken bakterileri temizlemek için bir dil raspası kullanın veya fırçalama sırasında dilinizi temizleyin.
  • Alkol ve sigaradan uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.