Damar sertliği niçin olur?

Damar sertliği niçin olur?

Dinç bir insan vücudunda elastik bir yapıda olan atardamarlar, bu elastikiyet özellikleri sayesinde kimi zaman genişleyip kimi vakit daralma göstererek vücudun yapısına tarafından şekillenirler. Böylece damardan geçen kanın miktarı ayarlanmış oluyor, çünkü eğer kan miktarı ayarlanmaz ise, damar duvarlarında hasar meydana gelecek ve bu durumdan mütevellit bazen kan akışı çok pozitif ara sıra de fazla eksik olacaktır. Damar duvarlarının aldığı zararlar damar duvarının sertleşmesine ve damar sertliğine niçin olmaktadır. Peki bu duruma tesir eden faktörler nelerdir, damar sertliğinin nedenleri başlıklı yazımızın devamından öğrenelim.

Damar sertleşmesi neden olur?

Damar sertleşmesi nedenleri arasında teftiş edilemeyen faktörler yer almakta ve bu faktörlerin başında da kalıtımsal aşinalık geliyor. Yaşlıların daha pozitif etkilendiği damar sertliğinin nedenleri arasında yaşın da büyük bir etmen olduğunu söyleyebiliriz. 40 yaş üstü insanlarda diğer yaşlara oranla çok daha fazla görülen yürek krizi, damar sertliğiyle alakalı bir rahatsızlıktır. bununla beraber kadınlarda östrojen hormonunun azalmasından kaynaklı olarak menopoz ardından da damar sertliği ortaya çıkabiliyor.

Damar sertliği nedenlerinden bir diğerleri de, sigara kullanımıdır. Fazla sigara kullanımı damarda sertlik ve kalp hastalıklarının en büyük tetikleyicisidir. Yüksek kan basıncı, gıda düzensizliği, hareketsiz ve stresli bir yaşamın da yürek hastalıkları üzerinde etkisi bulunmakta ve bütün bunlar bununla beraber damar sertliği sebepleri arasında da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.