Yumurtalık kanseri belirtileri

Yumurtalık kanseri belirtileri

Fallop tüpleri, yumurtalıklar, vajina, rahim kadınların üreme sistemi olmakta ve bu sistemde meydana gelen kanser hastalıkları hem kadının yaşamını tehdit etmekte hem de anne olma şansını elinden almaktadır. Fallop tüplerinin hemen alt kısmında bulunan yumurtalıklar her ay düzenli olarak yumurta üretir, döllenme gerçekleşmesine yardımcı olur ve aynı zamanda östrojen ve progesteron hormonu da üreterek adet kanamasını gerçekleştirir.

Yaş, kilo, hormon replasman tedavisi görmüş olmak, infertelite, endometriyozis ve talk pudrası kullanmak gibi sebeplerden ötürü yumurtalık kanseri meydana gelebiliyor. Peki, yumurtalık kanserinin belirtileri nelerdir? Yumurtalık kanserinde meydana gelen belirtiler kasıklarda ağrı, karında doygunluk hissi, kabızlık, sık idrar çıkma, vajinal kanamadır.

Genellikle bir çok kadında yumurtalık kanseri ilk evrelerde hiçbir belirti göstermemektedir. Kanser yumurtalıklarda gelişmeye başladıkça belirtiler kendini hissetmeye başlar. ağrı, karında doygunluk hissi, kabızlık, sık idrar çıkma, vajinal kanama gibi şikayetlerden bir tanesi ile karşılaştığınız durumda mutlaka bir şeylerin ters gittiğini bilmeli ve uzman bir doktora muayene olmalısınız. Aksi durumda tedavi için geç kalmış olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.