Yaz mevsiminde sıklaşan çocuk hastalıkları

Sıcak yaz ayları hastalıkları artırıyor

Çünkü bakteri ve virüsler böyle havalarda daha çabuk ürüyor ve çoğalıyorlar. Özellikle de hava sıcaklığının 30 derecenin üzerine çıktığı dönemlerde daha da artıyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özyıldız çocuklarda meydana gelebilecek hastalık ve kazaların sonrasında yapılması gerekenleri anlatıyor.

Çocuklarda ishal ve kusma:
İshal ve kusma çocuklarda sık görülen hastalıklardandır. Özellikle yaz aylarında bu hastalıkların belirtisi sıklık gösterir. İkisi aynı anda başlayabilir, ya da kusmanın arkasından ishal kendini gösterebilir. Özellikle anne sütünün kesildiği dönemlerde çocuklar için büyük tehlike oluşturur.

Nedenleri, tedavi yöntemi?

Kusmanın en sık nedenlerinden biri sindirim sistemine alınmış bir virüs ya da alınan gıdalardır.

İshal ise yine yenilen gıdalardan, antibiyotik kullanımından ve enfeksiyondan dolayı ortaya çıkar.

Ellerin temizlenmemesi de ishal ve diğer enfeksiyonların en önemli nedenlerindendir. İshalde çocuğun sıvı kaybını karşılamamız çok önemlidir. Eğer, ishalle kaybettiği sıvıyı verdiğiniz içeceklerle telafi edebiliyorsanız, ne kadar sık gaita yapsa da sorun olmayacaktır. Eğer, yemek istiyorsa, barsak hareketlerini hızlandırmayacak muz, şeftali, elma, patates, ekmek, pirinç, yoğurt (özellikle probiyotik yoğurt) gibi gıdalar verilebilir. Eğer hasta anne sütü alan bir bebekse, emmeyi sürdürmekte fayda vardır, böylece ishali daha kolay atlatacaktır.

Çocuklarda güneş yanığı ve tedavi yöntemi?

Güneş yanıkları cildin güneşin yakıcı ışınlarına aşırı derecede maruz kalınması durumunda ortaya çıkan bir cilt sorunudur. Güneş yanıkları bakımından açık tenli olan, açık renk gözlü bebekler ve çocuklar daha riskli bir grup içinde yer alırlar.

Güneş yanıklarının belirtileri nelerdir?

· Ciltte ısınma ve kızarma olur.
· Kızaran ciltte acı hissi vardır.
· Eğer cilt çok yanmışsa ciltte kabarcıklar ve su toplanması meydana gelir.
· Birkaç gün içinde ise yanan yerler geçmeye başlayarak ciltte soyulmalar oluşur.

Güneş yanıkları durumunda ne yapmalıdır?

· Eğer çocuğun ateş belirtileri varsa, hasta görünüyor ve cildin önemli kısmında su toplanması durumu yaşanıyorsa çocuğu mutlaka hekime göstermek gerekir. Çünkü bu durumlar acil durum olarak kabul edilir.
· Cildin kızaran yerleri soğuk suyla serinletilir. Kızaran yerlere güneş sonrası losyonu sürülür.
· Çocukta bir hayli ısınma var ise bol sıvı içirilmelidir.

Güneş yanıklarına karşı çocuğu nasıl korumalı?

· Mümkünse güneşin kendini iyice hissettirdiği saatler olan 10.00 – 16.00 arasında güneşe çıkarmamalıdır.
· Dışarıdayken mutlaka gölgeli yerler tercih edilmelidir.
· Açık havaya çıkılırken çocuğun açıkta kalan yerlerine mutlaka güneşten koruyucu krem sürülmelidir.
· Denizdeyken de sık sık güneş kremlerini sürmek faydalı olacaktır. Çünkü su ve kumun olduğu yerler güneş yanıkları için tehlikeli yerlerdir. Ayrıca çocuk mümkünse her denizden çıkışta tatlı su ile yıkanarak tuzdan arındırılmalıdır.

Pişik ve nedenleri?
Genellikle bez bağlanan bölgede görülen pişikler, bebekleri yazın daha fazla rahatsız eder. Bunun başlıca nedenleri; bebeklerin yaz aylarında çok daha çabuk ishal olmaları, sık sık bezin değiştirilmemesi ve popo bölgesinin havalandırılmamasıdır. Pişik her ne kadar can sıkıcı bir sorun olsa da her tuvaletten sonra bebeğin altının sabun kullanmadan bol suyla yıkanması, bezin sık sık değiştirilmesi, gündüzleri mümkün oldukça bez kullanılmaması gibi tedbirlerle önlenebilmektedir. Gerekli durumlarda pişik kremi kullanmaksa sorunu halletmenin bir diğer yoludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.