Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Göz Sağlığı » Yakını Göremeyenlere Müjde

Yakını Göremeyenlere Müjde

Göz Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op.Dr.Dilek Uzer konu ile ilgili bilgiler verdi.

Yaşa emrindeki yakını görememe (presbiyopi)insanoğlunun en büyük kozmetik sorunlarından biridir. Ameliyat kararı verirken bunun kozmetik bir sorun olduğunu düşünerek hastaya çok iyi açıklamalı ve tedavi sırasında zarar verilmemelidir.

PRESBİYOPİ; Göz içi merceği şekil değiştirerek kırıcılığı arttırır ve yakına odaklanır bunu bir fotoğraf makinesinin zoomlamasına benzetebiliriz.

40 yaşından sonra göz merceği bu özelliğini kaybeder ve yakına odaklanmada problem başlar. Bu fizyolojik bir yaşlanmadır ve 40 yaşından daha sonra her on yılda bir sıradan +1 numara büyür.

Loş ışıkta yakını görmenizin zorlanması, okuduğunuz bir gazeteyi daha iyi bakmak için birazcık uzağa götürmeniz presbiyopinin başladığını gösterir.

Gözde diğer hastalık olması presbiyopiyi nasıl etkiler?

Miyop hastalar 40 yaşından sonra genelde mevcut gözlüğü çıkartarak yakını görebilirler hipermetrop hastalar ise ikinci bir okuma gözlüğü uygulamak durumundadırlar.Presbiyopi genelde 40 yaşlarında başlar ve maalesef herkeste oluşur. Refraktif cerrahi doktorlarının sorunun cevabını çözemediği en önemli problemdir .

PRESBİYOPİ TEDAVİSİ SEÇENEKLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

Gözlük kullanımı,Multifokal Kontakt Lensler, LCK-LightTouch Konduktif keratoplasti (Farklı Alanlara Yönlendirilmiş üstünlük ve dezvantajları olan bir yöntemidir.),Multifokal göz içi lensleri ve monovizyon lazer tedavisi

 

YENİ PRESBYOPİ TEDAVI METODLARI İSE ŞUNLARDIR;

INTRACOR

Yakın görmeyi düzelten ve yakın gözlüğü kullanmayı sona erdiren bu yöntem sadece Intracor Presbiyopi tedavisi için özel olarak geliştirilen Femtec Femtesecond Lazer cihazı ile yapılmaktadır.“ Femtosecond Lazer kısa zamanda (saniyede 15,000 nokta) sayısındaki lazer ışınını mikron düzeyinde hassasiyetle istenilen noktalara odaklayıp kornea tabakasında 1–3 mikron büyüklükte su taşıyan kabarcıklar oluşturur ve bu kabarcıklar doku ayrışmasını sağlar.Böylece, Presbyopi tedavisi, gözün dış tabakasını kesmeden, kornea dokusunu inceltmeden yapılır. 

Lasik tedavisinden ayrı bir şekilde uygulanmaktadır. Lasik uygulamalarında korneadan flep kesisi yapılırken bu yeni tedavi de korneadan flep kesisi yapmaya lüzum yoktur. Korneanın ön yüzeyine dokunulmadığı için 20 saniye gibi çok kısa bir sürede, sancı ve enfeksiyon riski olmadan uygulanmaktadır. İnce ve kuru gözlere uygulanabilir.Tedaviden derhal sonradan hasta alışılagelmiş hayatına döner. Bu yöntemin avantajı öteki yöntemlerden öbür olarak 2 göze uygulanabilmesi ve uzak görüşü bozmadan yakın görmeyi düzeltmesidir.  

Avantajları

• Intra COR adı da verilen bu tedavi öncelikle tek göze, 3 ila 6 ay sonradan diğer göze de uygulanabilen bir yöntemdir. Diğer tetkiklerin tersine uzakta görüşü etkilemez. 

• Daha önce katarakt ya da lazer ameliyatı olmuş gözlere uygulanmasında bir sakınca yoktur. 

Yaklaşık 2 D YAKIN GÖZLÜK NUMARASI DÜZELTİLEBİLMEKTEDİR… 

Tedaviden yüzde yüz sonuç olmak olası mü? 

En manâlı özelliği, uzak görmede bir bozukluk yaratmadan uygulanması ve yakını görmeyi düzeltmesidir. 

Gözü kaybetme riski bu yöntemle yoktur. 

Bu yöntemin uyguladığı her yüz kişiden 90’ı gözlüksüz gazete okur ayla gelmiş ve eski şikâyetleri hiçbir zaman geri gelmemiştir. 

Bu yöntem katarakt başlangıcı olan ve de ince kornası olan kişilere uygulanamaz 

45 yaşını geçmiş hastalara uygulanır 

Daha önce lazer olmuş olması bu ameliyatı olmasını engel değildir. 

SUPRACOR

Supracor yakın görüşün düzeltilmesini sağlayabilen basit bir işlemdir. Bu operasyon esnasında gözün dış yüzeyine excimer laser uygulanılarak kornea nezaketle yeniden şekillendirilir. Presbiyopi cerrahisinde supracor diğer refraktif cerrahi işlemlere nazaran daha güvenlidir. 

Yakın gösterme supracor tedavisinin amacı; gazete, lokanta mönüsü, bilgisayar ya da cep telefonundaki her gün karşılaştığınız yazıları gözlüksüz okuyabilmeniz için yakını görme gücünüzü iyileştirmektir. Supracor uzaktan görüşü bozmadan hem uzaktan keza de yakın görmeyi tek seansta düzelten tehlikesiz ve etkili bir yöntemdir. 

SONUÇLARI EPEYCE YÜZ GÜLDÜREN %90 BAŞARI KARŞILAYAN PRESBYOPİ AYAR AMELİYATIDIR.

SUPRACOR, Teknolas Excime Laser 217 P ile uygulanabilen yeni bir korneal tekniktir. Presbiyopik algoritması baştan sona her iki göze pat diye yapılır. Hipermetrop, Emetrop ve Miyop gözlerin yanı sıra post-LASIK durumlarında da uygulanır. Tek seansta hem uzakta ayrıca yakın görme düzeltilmektedir. Intracor deneyimlerimizden yola çıkılarak geliştirilmiş ve birleştirilmiş 2 dünyanın en iyisidir. Öteki presbi-Lasik yöntemlerinde Pupil (gözbebeği) alanı içerisinde beğenilmeyen aberasyon (sapma) oluşup uzak görüş bozulurken, bu yöntemde beğenilmeyen aberasyonlar oluşturulmadan sonuca varılmaktadır. 

Supracor için bazı uygunluk kriterleri vardır.Bunlar muayene ve ölçümlerle saptama edildikten sonra çare uygulanabilmektedir. Lasik yöntemine yerinde olan her göze Supracor da uygulanabilir. Kısıtlamalar ise yine lasik adaylarındaki gibi kuru göz, katarakt, ince kornea, glokom, keratokonus gibi göz hastalıklarını içermektedir.Intracor’da başarı şansı %80’lerdeyken, Supracor sayesinde yakın tedavilerde başarı şansını %90’a çıkarmayı başardık. Ayrıca Supracor ile birincil kere uzaktan hipermetropu ile yakın hipermetropu (presbiopi) aynı anda tedavi edilebilmektedir. Başarı oranının %90 olmasının yanında en önemli diğer galibiyet uzak görme kalitesinde hiçbir kayıp olmamasıdır. Tüm diğer presbiopi tedavilerinde uzakta görme kalitesinde kayıplar olabiliyordu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.