Vazomotor Rinit Nedir

Vazomotor Rinit Nedir.Yıl boyu süren alerjik rinite çok benzeyen bulguları vardır. Ancak tekrarlayan ataklar şeklinde seyreder. Astım, burunda kızarıklık, yüzde şişliğe neden olabilir. Burun içi mukozası soluk morumsu renktedir. Aşırı su gibi akıntı vardır ve burun içi etleri şiş olduğundan burun tıkanıktır. Çevre ısı ya da nem değişikliği, alkol, toz, duman, stres, anksiyete, endokrin bozukluklar, ilaçlar ve bazı burun damlalarının uzun süre kullanımı vazomotor rinite neden olabilirler. Etki mekanizması burun mukozasındaki kan damarlarının sinirsel refleks bozukluğudur. Alerji testleri negatiftir. Tedavisinde irritan faktörlerin mümkün olduğu kadar ortamdan uzaklaştırılması varsa altta yatan nedenin düzeltilmesi önem taşır. İlaç ve cerrahi tedavi yöntemleri mevcut olmakla birlikte hastalık tedaviye uzun süre direnç gösterebilir.

Vazomotor rinit burun tıkanıklığı, frontal baş ağrısı, burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı gibi belirtilere neden olur.Vazomotor rinit (VMR) ya da idiyopatik non-allerjik rinit olarak tanımlanan rahatsızlığın kalıcı bitkisel çözümü mümkün olabilir.

Rinit ve nazal mukozanın iltihabı olarak tanımlanan vazomotor rinit olan burun tıkanıklığı, burun akıntısı (rinore), hapşırma, ve (kaşıntı) kaşıntı ile karakterizedir. Vazomotor rinit nedeni yıllardır tanınmasına rağmen belirsiz kalır. Kan damarlarının kronik şişmesi ve burun tıkanıklığına sebep olur. Kan Damarlarında Büzülme Ve Genişleme Hareketleri uygun zaman ve şartlarda değilse ciddi sıkıntılara sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.