Uzmanlar tavuk etinin faydalarını açıkladı

Kaliteli bir protein kaynağı olan tavuk eti, cinsel sorun yaşayanların hayatına da lezzet katıyor. Tavukta yüksek miktarda bulunan selenyum, vücutta adeta afrodizyak etki yaratıyor.

‘Hormonlu, antibiyotikli’ tartışmaları süre dursun, tavuk etinin sağlığa faydaları inkar edilemez. Kaliteli bir protein kaynağı olmasının yanı sıra doymuş yağ oranı düşük olan tavuk ve hindi eti, yüksek selenyumu sayesinde aynı zamanda iyi bir afrodizyak içeriğine sahip.

Bu özelliği nedeniyle cinsel sorun yaşayanların korkularına da son veren tavuk B vitamini ile de hormon düzeyini dengeliyor. Uzmanlar tavuk ve hindi etinin sağlığa faydalarını şöyle anlatıyor.

KALBE DE YARARLI

* Kalsiyum ve fosfor açısından zengindir. Bu nedenle, kemik gelişimi ve kemiklerin direnci için gereklidir. Özellikle çocukların yetişme çağında bol tüketilmelidir. Fosfor da, gözlere faydalıdır.
İçeriğinde çinko barındırır. Çinko erkeklerde testesteron hormonunu düzenler.
* Bol miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin vücutta dolaşım sistemini ve kan akışını düzenler. Tavuk eti yiyenlerde kalp krizi riski düşer.
* Selenyumdan zengindir. Selenyum ise tiroit hormonunu düzenler, cilt kırışıklıklarını engeller ve saçları parlaklaştırır.
* Tavuk eti beyin ile ilgili hastalıklarda da engelleyicidir. Haftada 1-2 kez tavuk eti yiyenlerde Alzheimer riski düşer, kanserden korunulur.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendirip, vücudu hastalıklardan korur.
* Sinirleri yatıştırır ve rahat uyku uyumanızı sağlar.
* Kan şekerini düzenleyerek, diyabetten korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.