Burun tıkanıklığı deyip geçmeyin

Denizli’deki Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, doğumdan ileri yaşlara kadar ciddi problemlere yol açan burun tıkanıklıklarının birçok sağlık sorununa yol açabileceğini söyledi.

BİRÇOK SAĞLIK PROBLEMİNE YOL AÇIYOR

Denizli’deki Servergazi Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, doğumdan ileri yaşlara kadar ciddi problemlere yol açan burun tıkanıklıklarının kronik farenjit, horlama, uyku apnesi, aşırı sinirlik, çocuklarda gece alt ıslatma, ses bozuklukları, reflü ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorununa yol açabileceğini söyledi.

Servergazi Devlet Hastanesi KBB Uz. Op. Dr. Umut Kaygusuz, burnun sağlıklı bir nefes alma yanında koku, tat alma ve sesin tınısının oluşması gibi birçok görevinin bulunduğunu, insan yüzünde en belirgin yerde olan burnun yüze karakteristik özelliğini kazandıran estetik bir organolarak da görev yaptığını açıkladı. Burun tıkanıklıklarının toplumumuzda çok sık görüldüğünü ve başka sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurgulayan Dr. Kaygusuz şöyle konuştu:

“Kronik farenjit, horlama, uyku apnesi, aşırı sinirlik, çocuklarda gece alt ıslatma, ses bozuklukları, reflü ve cinsel fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorunu görülebilir. En sık görülen burun tıkanıklığı sebeplerine bakacak olursak, geniz eti, burun orta bölmesi eğrilikleri, alerjik burun hastalıkları, kronik sinüzit ve burun etlerinde büyümeler söylenebilir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.