Uykunuzu alamıyorsanız dikkat!

Dr. Melinda Jackson ile Dr. Siobhan Banks’in ortak çalışması, uyku hakkında bugüne kadar doğru bilinenlerin dışına çıkıyor

Uzmanlığı uyku düzensizlikleri üzerine olan psikolog Melinda Jackson ile Güney Avustralya Üniversitesi’nde görev yapan Siobhan Banks, şaşırtıcı bir araştırmaya imza attı.

İkiliye göre, günde 8 saat ya da daha fazla uyuduğu halde pek çok insanın uykusunu alamaması normal. Üstelik bu durum, mevsimlerden ya da başka dış etkenlerden kaynaklanmıyor.

Araştırma, hemen hemen herkesin uykusunun en az bir kez bölündüğüne dikkat çekiyor.

Derin uykudan bir ya da daha fazla kez uyanmanın, uyunan saatle ilgisi olmadığına da vurgu yapılıyor. Peki, bunun sebebi ne? İşte Jackson ve Banks’in araştırmasının kaynağı da bu soru.

İki uzman, çalışmaları sonucunda günde iki kez uyumanın insan sağlığına daha fazla olumlu etkisi olduğunu görmüş.

Bir kerede alınmaya çalışılan uykunun, iki büyük parça haline bölünmesi durumunda, uyku probleminin ortadan kalkacağı savunuluyor.

Her ne kadar günümüzde 8 saat uykunun faydalı olduğuna ve gece uyanmanın normal olduğuna dair yaygın bir inanış varsa da Jackson ve Banks, bu duruma müdahale edilmesi gerektiğini söylüyor.

Daily Mail’in haberine göre, araştırmanın da gerektirdiği gibi vücut saatimize daha uygun olan şekilde, iki parça halinde uykuyu almak, farkındalığı ve esnekliği de arttırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.