İşte kilo vermenin püf noktaları.

Doğru sanılan kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz bir şekilde zayıflamanın sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattı

Kişiler, doğası gereği düzenli aralıklarla beslenerek hayatını devam ettiriyor. Ancak beslenmek denildiğinde, sadece karın doyurma, açlık bastırma veya ne arzulanırsa onu yemenin akla gelmemesi gerekiyor. Bu şekilde beslenmek kilo artışına neden olabileceği gibi, sağlığı da olumsuz etkiliyor.

Sağlığı olumsuz şekilde etkilemeden doğru bir şekilde kilo vermek için beslenmenin, vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda alması için bilinçli yapılması gerekiyor.

Doğru sanılan kulaktan dolma bilgilerle bilinçsiz bir şekilde zayıflamanın sağlık sorunlarına davetiye çıkardığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Çisem Gündüz, sağlıklı kilo vermenin yollarını anlattı.

SAĞLIKLI KİLO VERMEK ARA ÖĞÜNLE MÜMKÜN
Yeterli ve dengeli beslenmek, metabolizmayı canlı tutmak ve yağ yakımını hızlandırmak için ana ve ara öğünleri atlamamak gerekiyor. Ara öğünlerle desteklenmeyen bir beslenme programı sonucunda metabolizma hızı düşüyor, aşırı açlık dolayısıyla bir sonraki öğünde fazla miktarda besin tüketimi gerçekleşiyor. Böylelikle kilo vermek güçleşiyor.

KARBONHİDRATI KESEREK SAĞLIKLI KİLO VEREMEZSENİZ
Karbonhidratlar, vücut için temel enerji kaynağını oluşturuyor. Gün içinde yeterli miktarda karbonhidrat alınmadığında, beyne glikoz göndermek üzere kaslar enerji kaynağı olarak kullanılabiliyor. Bu da sağlıksız kilo kaybı demek oluyor. Kan şekerini hızlı yükselten basit şekerler yerine lif içeriği yüksek, sağlık açısından daha faydalı olan kompleks karbonhidratları tercih etmek gerekiyor. Bunu da beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği, pirinç yerine bulgur, kinoa veya karabuğday tercih ederek sağlamak mümkün.

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN ŞOK DİYETLERE BAŞVURMAYIN
Diyet yapanların en büyük şikayeti diyete karşı dirençli duramamak oluyor. Bu yüzden de çare kısa zamanda hızlı kilo verdiren şok diyetlerde aranıyor. Kısa süreli şok diyetlerle hızlıca verilen kilolar ilk anda mutluluk verse de belli bir zaman sonra durağan döneme geçiliyor ve kilo vermek mümkün olmuyor.

Bu durum kişileri umutsuzluğa ve beraberinde aşırı yemek yemeye itebiliyor. Şok diyetler yerine kişiye özel beslenme programı için bir diyetisyene danışmak sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi sağlıyor.

BUĞDAY YERİNE KEPEKLİ ÜRÜNLERİ TÜKETİN
Kepek, çavdar gibi tahıllarla yapılan ürünlerin kalori değerleri aslında buğdaya göre daha düşük değil. Ancak kepek, çavdar, buğday unu ile yapılmış ürünlerin besleyici değerleri farklı.

İçerdiği lif miktarı zengin olan kepekli ürünler, şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerini dengelediği, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, dışkılama sayısını ve miktarını artırdığı için sağlık açısından daha yararlı bulunuyor ve kilo verirken de yardımcı oluyor.

‘AKŞAM BİR ŞEY YEMEYİN’ UYARISI EFSANE Mİ?
Kilo vermek için yapılan diyetlerde akşam belli bir saatten sonra kesinlikle besin tüketilmemesi söyleniyor. Ancak bu görüş doğru bulunmuyor. Diyetisyen kontrolünde hazırlanan beslenme programları birbirinden farklı olabiliyor. Gece öğünündeki saat sınırlaması da bireyden bireye farklılık gösteriyor.

Bu nedenle besin tüketilen saatten ziyade tüketilen besinin ne olduğu daha çok önem taşıyor. Günlük kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğününün yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketilmesi gerekiyor. Böylelikle kilo vermek için de boşa çabalamamış oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.