Unutkanlık depresyon belirtisi olabilir

Unutkanlık, çok fazla ya da az uyuma depresyon belirtisi olabilmektedir. Uzmanlar bu belirtilerin göz ardı edilmemesi gerektiğini ve bir doktora başvurmasını öneriyor.

Depresyon önemli, tedavi edilmesi gereken ruhsal bir hastalık olmasına rağmen genelde bireyin kendi kendisine yarattığı bir ruh hali olarak düşünülür ve doktora başvurulmaz. Bu sebepten belirtileri de göz ardı edilir.

BASINIZIN ÜZERİNDEKİ GÖZLÜĞÜ UNUTABİLİRSİNİZ

Evlilik terapisti ve profesyonel psikolog Naciye Tokaç, unutkanlığın psikolojik problemlerin işareti olabileceğini belirtti.
Unutkanlık denildiğinde ilk akla gelenin nörolojik bir bozukluğun olabildiği olduğunu ifade eden profesyonel Psikolog Naciye Tokaç, “Geçmişte yaşadığınız olayları unutmaktan, başınızın üstündeki gözlüğünüzü nereye koyduğunuzu unutarak aramaya kadar değişen düzeylerde görülen unutkanlık; hemen hepimizin gündelik yaşamını etkileyen bir durumdur. Unuttuklarınızı ararken zaman kaybettiğiniz için işlerinizin gecikmesine, ciddi bir projenin teslim tarihini unuttuğunuzdan son anda yapmak mecburiyetinde kalmanıza kadar sizi zor durumda bırakabilir. hemen her yaştaki herkeste görülebilen unutkanlık; gündelik yaşamınızı etkileyebilecek konuma geldiğinde tehlikeli olabilmektedir. tıpkı zamanda ileri yaşlarda görüldüğünde ise bazı sorunların habercisi olabilmektedir” dedi.

“DEPRESYON BELİRTİLERİNDEN BİRİ DE UNUTKANLIKTIR”

Nörolojiye unutkanlık şikayetleri ile başvuran oldukça çok insanın unutkanlık sebebinin tıbbı hale bağlı olmadığının anlaşıldığını kaydeden Tokaç, şöyle konuştu:

“Böyle hallerde psikolojik nedenlere bağlı unutkanlık akla gelmelidir. bilhassa genç ve orta yaş düzeyinde görüldüğünde daha çok fazla psikolojik nedenlere bağlı bulunduğu görülmektedir. Stres, depresyon, endişe, üzüntü, dikkat eksikliği, uyku sorunları ve menfi hayat koşulları benzeri birçok sebep unutkanlık sebebi olabilir. Bu durumda unutkanlığınızın nörolojik bir nedene dayanmadığı ve bazı psikolojik durumlarla ilişkili olduğunu görmekteyiz. Psikolojik unutkanlığınızın olup olmadığını anlayabilmeniz için bazı kriterlere dikkat edebilirsiniz. Ne kadar süredir unutkanlık yaşadığınız bunlardan birisidir. eğer belirli bir yaşam olayının ardından artan bir unutkanlığınız varsa bu hal olayın sizin için ciddi olduğunu düşündürmelidir. Olayla ilgili siz farkında olmasanız dahi zihninizi meşgul eden mühim bir bilgi olabilmektedir. Travmatik etkiye sahip olaylar zihninizi fazlasıyla meşgul ederek hafızanızda çok yer işgal ederler. Hafızanız travmatik olaylarla meşguliyeti itibarıyla gündelik yaşamda ihtiyaç duyulan bilgileri hafızadan çağırmakta sıkıntı yaşar.

KEYİFSİZLİK, MUTSUZLUK, HAZ ALAMAMA, UYKU-İŞTAH SORUNLARI

Psikolojik unutkanlık için bir öteki önemli durum ise daha çok aşırı neyi nasıl unuttuğunuzdur. Anlık, gündelik olayları; elinizdeki kalemi nereye koyduğunuz, mutfağa ne almaya gittiğiniz, marketten alacaklarınızdan unuttuğunuz oluyorsa ve bu durum sık şekilde yaşanıyorsa zihniniz dikkatini toplamakta güçlük çekiyor olabilir. Bu durum bize depresyonu düşündürmelidir. Depresyon belirtilerinden biri de unutkanlıktır. Unutkanlığınızın yanına keyifsizlik, mutsuzluk, haz alamama, uyku-iştah sorunları da eşlik ediyorsa depresyon durumunuz düşünülmelidir.”

“BİR ÖTEKİ PİSKOLOJİK UNUTKANLIK KAYNAĞI, KAYGI DURUMUDUR”

Psikolog Naciye Tokaç, unutkanlıkta görülen bir öteki durumun ise uyku sorunlarının olduğu belirterek, “Uykusuzluk zorunda gün içerisinde dikkat, konsantrasyon ve bellek sorunları yaşamanız kaçınılmazdır. ancak burada ciddi olan uykusuzluğunuza neyin sebep olduğudur. eğer uykusuna dalma güçlüğü yaşıyorsanız ve bunun nedeninin çok düşünmenizden kaynaklandığını ayrım ediyorsanız bu hal ruhsal durumunuzdaki olumsuzluktan kaynaklı olabilmekte. hayat koşullarının kişinin kendisini anlatım ederek güvende ve sorunsuz hissedeceği bir ortam sağlamadığı durumlar; stres faktörünün artışını sağlayabilir. yaşam koşullarında kendi kafa edebileceğinden daha fazla sorumluluk üstlenmek yahut yaşamında istediklerini çeşitli nedenlerle yapamamak sık stres hissettirebilir. meslek hayatınızda mutsuzluğun olması fakat çalışmak mecburiyetinde olmak, eşle yaşanan problemlerin çözümlenememesi, maddi yetersizlikler bireyin stres yaratan durumlarındandır. Böyle hallerde dikkat sağlamak ve konsantre olmak zorlaşacağından unutkanlık da sıklıkla yaşanacaktır. yaşam koşullarınızı iyileştirme alternatifleri kullanmanız hayattan daha çok keyif almanızı sağlayacak ve unutkanlığınızın azalmasına yardım edecektir. Bir başka psikolojik unutkanlık kaynağı, kaygı durumudur. kaygı bozukluğunda zihin kaygılanılan konu ile meşgul olacağından zihni meşgul eden konu dışındakileri pek önemseyemez. Bu nedenle endişe yaratan durum dışındaki alanla ilgili konular sıklıkla unutulabilir. Unutkanlık sadece nörolojik bir sorun olarak düşünülmemeli; birçok psikolojik sorunun belirtisi olabildiği de unutulmamalıdır. Unutkanlığınız size bir işarettir. Yaşadığınız depresyonun, kaygı bozukluğunun, stres durumunun ve ya çözümlenmemiş travmatik yaşantıların göstergesi olabilmektedir. Psikolojik unutkanlık ciddi bir sorun olup yaşam kalitenizi menfi etkilemektedir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.