Ramazanda Gıda Güvenliğine Dikkat!

Saner, “Ramazanda hazırlanan yemekler, doğru saklanmadığında oluşacak mikrobiyolojik üremeler itibarı ile insan sağlığını tehdit edebiliyor.” dedi.

Havaların ısınmasıyla gıdalarda bozulma riskinin arttığı, ramazanda bilhassa toplu yemek yenilen yerlerde servis saatinden çok daha önce hazırlanmakta olan yiyeceklerin sıhhat açısından tehlikeli olabildiği belirtildi.

gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, yaptığı açıklamada, gıdaların sıcak havanın etkisiyle çok fazla daha kısa sürede bozulduğunu belirterek bu çağda gıda güvenliğine her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti.

Sıcakların artmasıyla, uzun sürü bekletilen, bilhassa açıkta satılan veya açıkta bırakılan gıdaların risk taşıdığını vurgulayan Saner, ramazan ayında toplu harcama noktalarında iftar saatlerinde olağanüstü yoğunluk yaşandığını söyledi. Saner, “Ramazanda hızlı ve eş zamanlı servis yapılmasının gerekliliği düşüncesiyle yemekler, saatler öncesinde hazırlanıyor. hazırlanan yemekler, doğru saklanmadığında oluşacak mikrobiyolojik üremeler sebebiyle insan sağlığını tehdit edebiliyor” diye konuştu.

Saner, toplu yemek servisinin yapıldığı yerlerde hazırlanan yemeklerin iftar öncesinde uygun koşullarda bekletilmesi gerektiğini aktararak şu önerilerde bulundu:

“Sıcak tüketilecek gıdalar sıcak şekilde, soğuk tüketilecek gıdalar ise soğuk şekilde muhafaza edilmeli ve saatler öncesinden masalara servisi yapılmamalı. Restoranda yemek yenilmesi mecburiyetinde ortamın, servis oluşturan kişilerin ve restoran tuvaletlerinin temizliğine dikkat edilmeli. Hijyenik olmayan yerlerden uzak durulmalı ve kokusundan, görüntüsünden şüphe duyulan hiç bir yiyecek tüketilmemeli. Pişmiş gıdalar derhal tüketilmeli, daha sonra tüketilecekler ise hızlıca soğutulduktan sonra buzdolabında saklanmalı. Gıdaların etiketi dikkatli okunmalı. T.C. gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca verilen izin ve gizleme sıcaklığı denetim edilmeli. Satın alınan ürünün doğru sıcaklıklarda muhafaza edilip edilmediğini ürün etiketinden kontrol edilmeli. Doğru muhafaza edilmemiş alternatifler satın alınmamalı. Ambalajı bozulan ve yırtılan gıdalar satın alınmamalı. ürünün son kullanım tarihinin geçip geçmediğine dikkat edilmeli, geçen ürün alınmamalı.”

Et, tavuk ve balık bunun gibi çabuk bozulabilen gıdalar ile dondurulmuş ürünlerin alışverişin sonunda satın alınması gerektiğini vurgulayan Saner, “şayet derhal tüketilmeyecekse dondurulmuş ürünler çözülmeden eve ulaştırılarak buzluğa yerleştirilmeli” dedi.

Aynı ürünlerde düşük fiyata dikkat

Saner, eşdeğer ürünlerde fiyatının altında satılanlara şüpheyle yaklaşılması gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“çabuk bozulabilen süt, et ve balık gibi gıdaları müsait sıcaklık koşullarında gizleyerek kısa zamanda tüketin. Dondurulmuş alternatifler asla ortam sıcaklığında çözdürülmemeli, donmuş ürünler buzdolabında 4-5 derecede yada mikrodalga fırında çözdürülmeli. çözülmüş ürün bir daha dondurulmamalı. Sebze ve meyveler iyice yıkadıktan sonra tüketilmeli.”

Ramazanda yemekleri pişirme yöntemlerinin de ciddi olduğunu dile getiren Saner, “özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş ve kızartılmış gıdalardan uzak durulmalı” dedi.

Saner, beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı oluşabilecek kabızlığı önlemek için yemeklerde lif oranı yüksek kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler, taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem bu gibi kuru yemişlerin tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.