Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Genel » Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi
Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi
Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

But kokusu sosyal yaşantımızı ilk elden etkileyen bir durumdur. Bir fazla tedavi yöntemi olmakla birlikte tek daimi tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektiren cana yakın asap sistemini bloke etme yöntemidir.

Ayak kokusu jurnal yaşantıda hemen hemen herkesin başına gelmesinden korktuğu, utanıp sıkıldığı bir durumdur.Sosyal yaşamı etkileyen ve başa gelmesi durumunda insanı sıkıntıya sokan, öz güvenini zedeleyen Ayak Kokusu gerçekte sanıldığı dek basit değildir. Manâlı sıhhat problemleri arasında görülen ayak kokusu doktorlar göre çare edilmesi gereken bir hastalıktır.

But kokusunun nedeni aslen ayaktaki terlemeye dayalı fazla bakteri üremesi veya mantar oluşumuna dayanır. Fazla nadir olarak görülse de bu hastalığın bir takım kanserlerin belirtisi olabileceği de doktorlar kadar bildirilmekte. aynı zamanda troid, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Genelde üçgenin taban olmayan kenarı kokusunun altında bambaşka hastalıklara dayanan bir niçin bulunamasa da gerginlik ve can sıkıntısı altındaki insanlarda da görülebiliyor.

Tedavi olunsa dahi ayak kokusunu engellemek için tedbirler almak ileride oluşabilecek sorunları en üye indirir. Öncelikle her insan üçgenin taban olmayan kenarı konusunda hijyeni alışılmışlık haline getirmelidir. Günde en az bir kez ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Ast oysa giyecek konusunda da özenli olmanız lüzum. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni deri ve plastikten yapılan ayakkabılar oldukça bereketli yerler. Uzmanlar nefes bölge pamuklu çorap ve reel cilt pabuç kullanımının mantar ve bakteri üremesini alıkoymak için ilk adım olduğunu söylemekte.

Ayak Kokusu Nasıl Giderilir? 

Çoğu insanın felakete uğramış olduğu bu sevimsiz durumun insanlar aralarında çoğu çözümü var. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yanmak, pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden yalnızca bazıları. Bu çözümler but terlemesini alıkoymak ya da kokuyu çökme amacı güderler. Ama bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için çoğunlukla etkili olmamakta, etkili olsa dahi kısa süreli ve verimsiz çözümler sunacaktır asla hakiki bir tedavi yöntemi değildirler. En güvenilir ve etkili yol bir hekime belirmek ve tedaviye kesintisiz devam etmektir. Maalesef çare kısa süreli değildir ve çoğunlukla hastalar bir zaman sonradan pes eder veya bambaşka yollara başvurma eğilimi gösterirler.

ayak kokusu

Tıpta da çoğu çare seçeneği önümüze sunulmakta. Doktorlar kadar tek kalıcı çare olarak görülen, cerrahi bir müdahale gerektiren ve artı aktif olan sempatik sinir sitemini kapamak hastalar göre ara sıra seçim edilmekte. Tek daimi tedavi yöntemi olan bu seçenek hastaları biraz korkuttuğu ve maddesel olarak da herkesin karşılayamayacağı bir usul olduğu için millet genelde geçici tedavileri tercih etmektedir. Bu geçici çare seçeneklerinde ise SGK göre karşılanan alüminyum klorid içeren su ve losyon kullanımı, sadece bazı üniversite ve özel hastanelerde bulunan hastanın el ve ayaklarına suyun içerisinden dürüst elektrik akımı verilerek uygulanan iyon torofez tedavisi ya da diğer bir seçenek olarak botoks göze çarpmaktadır. Ancak bunlar arasından en kısa olan botoks deha 6-7 ay aralarında çözüm sağlamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.