Cinsel Sorunlar Prostat Büyümesi Yapar Mı?

Cinsel Sorunlar Prostat Büyümesi Yapar Mı?

Erkeklerde bulunan prostat bezi ilerleyen yaşlarda büyüme gibi bir sorun yaşanmasına niçin olmaktadır. Prostat büyümesinin nedenleri nelerdir ve cinsel sıhhat sorunları prostatta büyümeye yol açar mı sizler için açıkladık.

Erkeklerin idrar kesesinin alt kısmında yer alan bir bez olan prostat, mütenevvi nedenlerden nedeniyle adi boyutunun üzerine çıkarak çoğaltma gösterebiliyor. Prostat büyümesinin aşağı yatan çoğu sorun vardır. Bu sorunla karşılaşan erkeklerin asıl merak ettiği ise, cinsel problemlerin prostat büyümesine neden olup olmadığıdır. Peki, gerçekten cinsel sorunlar prostat büyümesine sebep olur mu?

Yalnızca erkeklerde bulunan ve idrar kesesinin aşağıda yer alan bir bezdir. Amacı idrar ve meni yolunu kapalı tutmaktır. İlerleyen yaşlarda her erkekte az kalsın görülmektedir. Çoğu kişide sorun yaratmazken, bir takım kişilerde kansere dönüşebilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Bulunduğu yer konumu ile idrar borusunun etrafında olması sonucu başlıca belirtileri idrar üzerine olur. Büyümesi idrar yolunu sıkıştırır ve hatta tıkayabilir. Bunun sonucunda idrar hissi gelmesine karşın eksik idrar yerine getirmek, çoğu kez idrara çıkmak, indirimli bir şekilde işeme ve idrarı yaparken yanma ya da zorlanma hisleri en büyük belirtileridir. Prostat büyümesi olan birey idrar atımından daha sonra rahatlama hissi yaşayamaz.

Cinsel İlişkinin Prostatın Büyümesiyle Alakası Var mıdır?

Prostat bezinin büyümesi ilerleyen yaşlarda doğal bir durum olduğu için cinsellikle kesinlikle alakası yoktur. Cinsellikten uzaktan duran kişinin de, sık ilişkiye giren kişinin de prostatı zamanla benzer şekilde büyümektedir. Hatta otuzlu yaşlarda görülen prostatta ödem oluşması durumunda kanallar zorlandığı için meni boşaltımının ağrıyı hafiflettiği bilinmektedir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Prostat kansere dönüşmediyse çare edilmesi gerekli bir koşul değildir. Günlük hayatta ancak düzeninizi etkilemiyor ya da vücutta sancı oluşturabilecek başka sorunlar oluşturmuyorsa aktif izleme yapılır. Açıklanmış sürelerde hasta kontrole gelir. Bir sonraki aşamada ağrı kesici ve prostat alçaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Daha ileri ki seviyede olan hastalarda prostat büyümesi cerrahi teşebbüs ile tedavi edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.