Türkiye’de Sigara, Akciğer Kanseri ve Spor

Ülkemizin önde gelen Spor, Kültür,  Bilim ve Fikir adamlarımızdan Prof. Dr. İbrahim Öztek, 5 Nisan günü verdiği “Türkiye’de Sigara Uyuşturucu, Akciğer Kanseri ve Spor” konulu konferansla gençliği uyardı; “özellikle sigara içmeyin, yurdumuzda her yıl yüzellibin kişi sigaranın neden olduğu akciğer kanseri ile kalp damar hastalıklarından ölmektedir” dedi.

Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürü İlyas TEKİN ve Müdür Muavini Hasan Basri YAZICI’nın planlayıp, programladığı konferansta gençler sıkı sıkıya uyarıldı. Haydarpaşa Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Üsküdar liselerinden bin kadar öğrenci, öğretmenler, spor adamları ve bir kısım basın mensuplarımız katıldı.

Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK, Akciğer kanserini tüm yönleri ile bilimsel bir şekilde fakat öğrencilerin anlayacakları sade bir dille anlattı. Türkiye’deki  hastalarda elde ettikleri bulguları dünyanın gelişmiş ve geri kalmış ülke toplumları ile karşılaştırdı. Akciğer  kanseri tiplerini ve bu tiplere sebep olan etkenleri sıraladı. Akciğer kanserinin en önemli nedeninin sigara olduğuna, daha sonda atmosfere karışan kimyasal maddelere, radyasyona, aspest ve bakteriel veya  virutik etkenlere işaret etti. Sigaranın tütününün tarlada, işlenme sırasında veya depolanma peryodunda ilaçlanmalarla, yapılan katkı maddeleri ile ve kendi içinde bulunan zararlı maddelerle tam dörtbin çeşit zehir içerdiğini belirtti. Bunların bazılarının Radon, Polonyum 120 gibi radyoaktifler, naftalin, DDT, fare zehiri, Arsenik, Amonyak, Nikotin, Siyanür, Karbon monoksit, fenol ve katran gibi maddeler olduğunu söyledi.

Önce sigara, sonra bira ile başlayan alkol alımı ve daha sonra uyuşturucunun öğrencilerimizin körpecik ciğerlerini ve diğer organlarını nasıl parçaladığını,kanserleşmeyi ve uyuşturucu cellatlarının yöntemlerini  anlattı. Sigara ile birlikte Nargilenin de akciğer ve kalbin mikrobik hastalıklarının etkeni olduğunu  vurguladı.

Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK sonunda şu korkunç  gerçeği açıkladı; “ Bugün orta ve lise öğrenimi gören öğrencilerin yüzde 25-30’u sigara, yüzde 15’ i alkol ve yüzde dördü ise uyuşturucu kullanmaktadır”.

Uyuşturucunun tuzağına düşen insanların çaresizliklerini izah etti ve mücadele yollarını belirtti. Öncelikle sporun sigara ve uyuşturucunun panzehiri olduğunu, bunun yanı sıra kültürel faaliyetler, folklör, müzik ve  resim gibi uğraşların önemini belirtti.

Engellemede öncelikle arkadaşların, sonra ailenin, basın ve yayın organlarının, hatta devletin rollerini açıkladı. Okullarda sigara ile mücadele kolları kurulmasını, Yeşilay etkinliklerinin okullarda ön planda yer alması gerektiğini anlattı. Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Eden Sporcular Federasyonu’nun çalışmalarından bahsetti.

Daha sonra öğrencilerin soruları cevaplandırıldı. Bir öğrencinin, “benim bütün arkadaşlarım sigara içiyor” şeklindeki  ifadesi önemli bir gerçeği ortaya koydu.

Sonuç olarak, Türkiye’de çok genç yaşta sigara içimine başlandığından insanlarımızın, gelişmiş ülke insanlarına oranla 15 yıl önce akciğer kanserine yakalandıklarını, hekime geç geldikleri için kanserin geç teşhis edildiğini ve ileri evrede tanımlanan kanserin tedavisinin de çok zor olduğunu açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.