Tüberküloz Nedir?

Tüberküloz

Tüberküloz Nedir?

Tüberküloz bulaşıcı bir hastalıktır. %80 oranında akciğerlerde olmak üzere tüm organlarda görülebilmektedir. Yetersiz tedavi ya da tedavi edilmeyen hastalarda ölüm ile sonuçlanabilir. Günümüzdeki modern tedavi ile tüberküloz hastalarında tamamen iyileşme sağlanabilmektedir.

Tüberküloz hastalığı, vücudumuza giren tüberküloz mikropları çeşitli sebepler ile aktifleşerek çoğalmaya başlarsa hastalık ortaya çıkar.

Tüberküloz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Gece terlemeleri
  • Zayıflama
  • İştahsızlık
  • İki haftadan uzun süre devam eden öksürük
  • Göğüs ağrıları
  • Kan tükürme
  • Yorgunluk
  • Halsizlik
  • Zayıflama

Genelde belirtiler hafif başlar, yavaş yavaş ilerler. Bu yüzden birçok hasta doktora gitmekte gecikir. Bazı hastalar özellikle öksürük şikâyetini sigara veya başka bir sebebe bağlar. Bu nedenle doktora gitmez. Bu durum yanlış teşhise ve tedavilere neden olabilir.

Tüberküloz Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde tüberküloz tedavisi için etkili, ucuz ve yan etkisi az beş tane ana ilaca sahip durumdayız. Bu ilaçlar ülkemizde Verem Savaşı Dispanserleri tarafından hastalara bedava olarak verilmektedir. Bu hastalığın başarılı tedavisi için tedavi başında dört tane ilaç birden kullanılmalıdır.

Tüberküloz tedavisi başladıktan çok kısa zaman sonra hastalığın belirtileri azalabilir hatta kaybolabilir. Ancak hastalığın kesin tedavisi ile hastalığın tekrarlanmaması için tedavi süresi minimum altı ay olmalıdır. Bu süre zarfı gereken durumlarda uzatılabilmektedir.

Tüberküloz hastalığının tedavisinde en önemli olan ilaçların düzenli ve eterli süre boyunca kullanılması tedavi sürecinde en önemli kuraldır. Eğer ilaçlar düzenli ya da yetersiz süre ile kullanılır ise tedavi süreci çok zor ve dirençli tüberküloza neden olur.

Veremden Korunma Yolları Nelerdir?

Günümüzde veremden korunmak için artık aşı kullanımı yaygındır. İki aylıkken ve yedi yaşında iken verem aşı yapılır. Ailesinde ya da çevresinde verem hastası olanlar kontrol altında olmalıdır. Gerekli tedbirler yapılmalıdır. Hatta hastalığın bulaşmaması için bir süre ilaç kullanabilirler. Düzenli hayat, alkol, sigara ve madde bağımlılığının bırakılması, yeterli ve dengeli beslenme, temizliğe önem vermek hastalığın kontrol altına alınması veya başlamaması için çok önemlidir. Bu hastalığı geçirmiş bir kişinin tekrar olmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Aynı önlemleri hastalığı geçirmiş kişi de almalı ve hayatına dikkat etmesi gerekmektedir. Verem hastalığı tüm toplumu tehdit eden hastalıktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.