Huzursuz bacak sendromu nedir?

Huzursuz bacak sendromu (HBS) otururken ya da bacaklar uzatıldığında; baldır, bacak ve ayaklarda karıncalanma, ağrı, uyuşma ve hareket ettirme ihtiyacı olarak tarif edilen bir rahatsızlıktır.
Bu rahatsızlık, kalkıp dolaşma veya en azından bacakları hareket ettirme talebi uyandırır. Bu yapılırsa rahatsızlık geçici olarak kaybolur. Genellikle her iki bacağı da etkileyen HBS daha fazla kadınlarda görülür.

Huzursuz bacak sendromunun belirtileri nelerdir ?

Baldırlarda, bacaklarda ve ayaklarda hissedilen ağrı, yanma, zonklama uyuşukluk en çok rastlanan belirtilerdir. Hissedilen rahatsızlık genelde tam anlamıyla tarif edilemeyebilir. Şikayetlerdeki ortak bulgu, bacakları hareket ettirme talebi duyulması ve hareket sonrasında bir süre için de olsa rahatlama hissedilmesidir.

Belirtiler ne zaman başlar ?

Belirtiler oturmaya başladıktan bir müddet sonra hissedilmeye başlar. Özellikle uzun süre oturmak gereken araba, otobüs ya da uçak yolculuklarında ya da sinema, tiyatro gibi belirli bir süre kalkmadan oturulması gereken ortamlarda bulgular ortaya çıkar. Günlük hayatta ise genelde işten eve geldikten sonra akşamları dinlenirken hissedilir.

Tedavi öncesi HBS’na neden olabilecek etmenler araştırılır. Eğer bunlar mevcutsa, önce bunların tedavisinin yapılması HBS’nu azaltmaktadır.  Aşağıdaki programlar rahatsızlıklarınızın azalmasında yararlı olabilir:

Sıcak bir banyo alıp bacaklarınızı sıcak su içinde bir süre tutmak kkatiyenrınızı gevşeteceğinden rahatsızlığı azaltabilir.

Bacaklarınıza yapılacak masaj da sizi rahatlatacaktır.

Bacaklarınıza sıcak ve/ya da soğuk uygulama yapmak da iyi gelecektir.

Stres, rahatsızlığınızı artıracağından, gerilimten uzak durmaya çalışılmalıdır.

Yorgunluk HBS gelişimini harekete geçirir. Bu yüzden, uykusuz kalmamaya, kaliteli bir uyku çekmek için gerekli şartları sağlamaya özen gösterilmelidir. Her gün aynı saatte yatmaya ve uyanmaya çalışılmalı, rahat bir ortamda yeterli bir süre ahenkalıdır.

Düzenli bir biçimde her gün egzersiz yapmak HBS bulgularını azaltacaktır. Ancak, egzersizi abartıp, aşırıya kaçmamak gerekir.

Çok kahve içiliyorsa, azaltmakta yarar vardır.

Alkol ve sigara kullanımının azaltılması ve hatta kesilmesinin HBS’na bağlı şikayetleri azaltacağı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.