trans yağ ve yağ asitlerinin zararları

Trans Yağ ve Yağ Asitlerinin Zararları

trans yağ ve yağ asitlerinin zararlarıEn zararlı yağlar trans yağlardır. Trans yağlar margarinlerde, kurabiye, bisküvi, pasta, cips gibi rafine besinlerde bulunur, sağlık açısından çok zararlıdır ve kilo aldırır.

Margarinler, sıvıyağların yüksek ısı ortamında hidrojenle işlenerek katı hale gelmesiyle oluşur. Bu olay yağın molekül yapısını değiştirdiği gibi vücuttaki etkisini de farklılaştırır. Margarinler bir anlamda doğal yağ değil, insan yapımı yağlardır ve zararlıdır.

Margarin yiyenlerde kalp hastalığı riski yüzde 50 artar. Aldığınız hazır besinin, bisküvi veya kekin etiketinde hidrojenize bitkisel yağ yazıyorsa, o gıdada trans yağlar vardır ve sağlığa zararlıdır. Margarindeki yağlar tereyağından daha zararlıdır.

Sağlıklı bir beslenme için, günlük yağ tüketimi mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Faydalı yağlar

Faydalı olan yağlar sıvıyağlardır. Sıvı yağlara tıp dilinde doymamış yağlar denir. Doymamış yağlar omega 3 kaynağı yağlar ve omega 6 kaynağı yağlar olarak 2’ye ayrılabilir.

Omega-3 yağlar balıkyağında, yağlı balıklarda (somon, sardalya, tonbalığı, uskumru, hamsi), cevizde soya yağında ve ketenyağında bulunur. Omega 3 yağlarını yeterli miktarda almak için haftada en az 2-3 defa yağlı balık ve günde bir adet ceviz yemek gereklidir.

Sıvıyağlardan en iyisi zeytinyağıdır. Zeytinyağında bol miktarda omega 3 vardır.
Kalp hastalığından korur. Zeytinyağıyla beslenen bölgelerde insanların daha uzun ömürlü olduğu saptanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.