Tiroid hastalıklarından korunmanın yolu

Ülkemizin en yaygın sağlık sorunlarından biri olan tiroid bezi hastalıklarının en önemli nedeni iyot ve selenyum eksikliği. Uzmanlar, bu hastalıklardan korunmak için iyotlu tuz kullanmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Tiroid bezi hastalıklarına ülkemizin tüm bölgelerinde sık rastlanıyor. Özellikle Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Göller Bölgelerinde bu hastalıkların görülme oranı bir hayli yüksek. Erozyona bağlı toprak ve suda iyot oranının azalması, bu hastalıkların en önemli nedeni.

İyot, insan vücudunda az miktarda bulunuyor ve yaşam için çok büyük önem taşıyor. Yeterli iyot alınmaması, özellikle okul çağındaki çocukların öğrenme yeteneğinde azalmaya ve algılama güçlüğüne yol açıyor. İyot eksikliği çocukluk döneminde çok belirginse, beyin gelişimi de iyi olmayacağından zekâ geriliğine dahi neden olabiliyor. Ayrıca, iyot eksikliği gebe kalmada zorluğa ve hamilelerde düşük yapmaya da sebebiyet verebiliyor.

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Şen Ilgın, “Guatr hastalığından ve olası etkilerinden korunmak için herhangi bir tiroid hastalığınız yoksa mutlaka yeterli miktarda iyotlu tuz tüketin” uyarısında bulunuyor.

Ilgın’a göre, iyotlu tuz alırken ve kullanırken iyotun buharlaşıp havaya karışmaması için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor: “Poşet ambalajdaki tuzlar yerine ışık ve güneş almayan, içini göstermeyen tuzluk şeklindeki ürünler tercih edilmeli, bu tuzlukların ağızları kapalı tutulmalı, güneş, ateş, fırın yanı gibi sıcağa ve ışığa maruz bırakılmamalı, karanlık ve serin yerlerde muhafaza edilmeli. İyotun buharlaşmasını önlemek için, tuz yemeklere kaynamadan önce konulmamalı, tencereyi ocaktan indirmeden hemen önce ilave edilmeli.”

Özellikle gebelik ve emzirme dönemlerinde iyot alımına özel önem gösterilmesi gerektiğini dile getiren Dr. Ilgın, tuzla yeterince iyot alınamıyorsa, doktor tavsiyesiyle iyot preparatlarının kullanılabileceğini söylüyor.

Dr. Ilgın, “Tiroid hastalığı varsa, iyotlu tuz yemekten kaçınmak gerekiyor; iyot kullanımı hastalığı daha da şiddetlendirebiliyor. İyotsuz tuzlar marketlerde rahatça bulunabiliyor. İyotsuz tuz bulamıyorsanız yerine kaya tuzu kullanabilirsiniz” diyor.