Kanser ilaçlarında 1 Aralık formülü

Kanser ilaçlarının 1 Temmuz’dan itibaren hastanelerden satın alınması zorunluluğu, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler için 1 Aralık’a kadar ertelendi.

Buralarda tedavi gören hastalar, 4 ay daha ilaçlarını eczanelerden temin edebilecek.

Hastalar da 1 Temmuz’da başlatılan uygulamadan memnun değil. Şimdiye kadar sorun yaşamadıklarını ancak Temmuz ayından beri sorunlarla karşılaştıklarını belirten hastalar, ilaç bulmakta sıkıntı yaşadıklarını söylüyor.

İlaç bulamadıkları için kemoterapilerinin aksadığını dile getiren bazı hastalar ise ilaçların karaborsaya girdiğini belirtiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, ertelemeyi, hastanelerin ilaç ihaleleri için hazırlıklarını etkin biçimde tamamlayabilmesi amacıyla yaptı.

TÜRK ECZACILAR BİRLİĞİ’NDEN ÖNERİ

Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay, “Eğer hastanın dışarıda eczane eczane ilaç aramasını engellemek istiyoruz diyorlarsa, biz TEB olarak kanser tedavisi veren bütün hastaneler içinde birimler kurarak eczanelerin o birimler aracılığı ile hastalara ilaçlarını ulaştırmasını sağlayabiliriz” dedi.

Kanser hastaları 1 Temmuz’dan bu yana ilaçlarını devlet hastanelerinden temin edebiliyor.

Hastane, gerekli ilacı bulundurmuyorsa hastasını eczaneye yönlendiriyor, ceza olarak da ilacın bedelini SGK’ya ödemek zorunda kalıyor.