Sporcularda Diz Ön Ağrısı Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Diz ön ağrısı diz kapağı arkasında hissedilen ağrıdır. Birçok farklı adlarla adlandırılmaktadır.  Patello-femoral bozukluk, patellar uyumsuzluk, koşucu dizi ve kondromalazi gibi.
Bu hastalığın meydana gelmesi ise İki farklı mekanizma ile ortaya çıkabilir. Sportif aktivite sırasında diziniz bükülü iken diz üzerine düşme sonrası ani olarak veya diz hareketlerinin tekrarlı bir şekilde aşırı yapıldığında. Koşma, yürüme, sıçrama veya bisiklete binme gibi sportif aktivitelere bağlı olarak şikayetlerin yavaş yavaş arttığı bir şekilde karşımıza çıkabilir.
Bu hastalığın şikayetleri ise En önemli şikayet diz kapağı arkasında hissedilen ağrıdır. Bu ağrı yürürken, koşarken veya uzun süre oturma sonucu ortaya çıkar. Tipik bir özellik olarak hastalar uzun süre oturulduğunda diz ön tarafta ortaya çıkan ağrıyı azaltabilmek için dizlerini uzatma ihtiyacı duyduklarını söylerler. Ağrı genellikle yokuş aşağı yürürken veya merdiven inerken artış gösterir. Dizde zaman zaman şişlik olabilir ve diz ekleminin hareketleri sırasında kıtırtı sesi duyulabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.