Gözde Oluşan Kuruluk Nedir Ve Tedavisi

Gözde kuruluk olması başka bir değiş ile gözyaşı yetersizliğidir. Gözyaşı bezeleri tarafından salgılanan bu sıvı göz kapaklarının kırpılması ile göz yüzeyine yayılan gözyaşı göz kırpma ile göz kapaklarındaki küçük küçük kanalcıklar ve daha sonra nasolakrimal kanal yardımıyla burun içine yönelerek gözü terk eder. Gözyaşı tabakaları hemen göz önünde yayılır bir mukus tabaka olarak.  Bu üç tabakadan herhangi birinin eksikliği veya bozukluğu, kuru göz şikayet ve bulgularının ortaya çıkmasına neden olur.
Bu hastalıkları geçiren insanlar kuruluk hissi, yanma, batma, yabancı cisim hissi, kızarıklık rüzgar veya sigara dumanından rahatsızlık, göz çevresinde mukus iplikcileri belirtiler ile insanı rahatsız eder.
Bu hastalığın nedenleri ise gözlerde oluşan salgısı erkeklerde ve kadınlarda gün geçtikçe azalır. Kuru göz özellikle menopoz sonrası kadınlarda gözükür. Bunun dışında, idrar söktürücü, tansiyon düşürücü, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları ve alkol göz kuruluğuna neden olabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.