Soğuk algınlığı ve grip sinüzite dönüşebiliyor

Bedavi Edilmeyen Sinüzit Gözleri Vurabilir!

Antibiyotik tedavisi sinüzit hastalığına genelde çözüm sunsa da, hastalar ara sıra çare sürecini aksatabiliyor. Bu durumda sorun kronikleşebiliyor ve istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabiliyor. Mesela sinüs enfeksiyonunun çevreye yayılması sonucu menenjit, beyin apsesi ya da görme kaybı oluşması gibi!

Kafatası içinde bulunan dört çift havalı boşluğa sinüs deniyor. Sinüsler burun boşluğuna açılıyor ve bunlardan yalnızca etmoid sinüs çok sayıda minik boşlukların birleşmesinden oluşuyor. Bu boşlukları döşeyen ve mukoza denilen örtünün her türlü iltihabına da sinüzit deniliyor. Sinüzit yol açtığı zonklayıcı baş ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı nedeniyle yaşam kalitesini düşürse de hastalar zaman zaman tedavilerini aksatabiliyor veya doktora başvurmayabiliyor. Fakat sinüsteki enfeksiyonların çevre yapılara yayıldığı takdirde önemli tablolara yol açabildiğine uyarı çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, “ Sinüs boşluklarının çevresinde, göz ve beyin yer alıyor. Dolayısıyla sinüs enfeksiyonu çevreye yayıldığında yüz kemiklerinde osteit denilen iltihaplanmalara, göze yayıldığında körlüğe değin giden durumlara ve beyne yayıldığında menenjitten beyin apsesine dek birçok ciddi soruna niçin olabiliyor. Dolayısıyla sinüzit problemi olan hastaların mutlaka bir doktora başvurmaları ve tedavilerini aksatmamaları fazla kayda değer.” diyor.

Burun akıntısı ve dişlere vuran ağrıya uyarı

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve dişlere vuran yüz ağrısı ile öne eğilmekle büyüyen zonklayıcı baş ağrısı özellikle akut sinüzitin tipik belirtilerinden. Olay kronikleştikçe sancı kayboluyor ve en kayda değer şikayet geniz akıntısı ile burun tıkanıklığı oluyor.

Basit soğuk algınlığı sinüzite dönüşebiliyor

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, viral üstteki solunum yolu enfeksiyonlarının sinüzitin en önemli sebeplerinden biri olduğuna uyarı çekerek şunları söyledi: “Kolay bir soğuk algınlığı sinüzitle sonuçlanabiliyor. Dolayısıyla salgınlar esnasında dikkatli olmak ve hastalığın bulaşmaması için tedbir elde etmek veya bulaşmışsa tedavi almak fazla önemli. Bilhassa alerjik rinit sorunu olan kişilerin bu hastalığın tedavisine dikkat etmeleri gerekiyor. Hem burun içinde anatomik bozukluğu bulunanlar, sigara ve içki gibi alışkanlıkları olanlar da sinüzite daha sık yakalanıyor.

Antibiyotik tedavisi etkili oluyor

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Fikret İleri, özellikle akut bakteriyel sinüzit tedavisinde antibiyotiklerin en kayda değer ilaçlar olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: “Yerinde antibiyotik ve uygun tedavi süresi bu hastalıkta genelde çözüm sağlıyor. Antibiyotiklerin yanında takviye tedavisi de yardımcı oluyor. Akut vakalarda çare süresi genelde 2 haftayı buluyor. Kronik vakalarda ise alta yatan hastalığın tedavisi yanına hap tedavisi takriben 1 ay sürüyor.”

Cerrahi yöntemde galibiyet oranı yüzde 90’lara ulaşıyor

Hastalığın kronikleştiği durumlarda ise uygun ilaç tedavisine yanıt alınmazsa cerrahi tedavinin gündeme geldiğini belirten Prof. Dr. Fikret İleri sözlerine şöyle devam etti: “Bunun yanına eğer enfeksiyon göze, beyine ve çevre kemik yapılara yayılmışsa yani komplikasyon gelişmişse tekrar cerrahi tedavi devreye giriyor. Cerrahi tedavide yaygın olarak “endoskopik sinüs cerrahisi” kullanılıyor. Kronik bakteriyel sinüzitlerde cerrahi tedavinin başarı şansı çok yüksek. Bu cins hastalarda yüzde 90’ın üzerinde sonuç alınıyor.

Önleminizi alın, sinüzitten korunun

• Genel direncinizi düşürebilecek takâtsizlik, uykusuzluk ve dengesiz besin gibi durumlara dikkat edin.

• Islak saçlarla soğuk havaya çıkmayın,

• Klima kullanımına uyarı edin, hayat alanınızdaki havanın neminin çok düşük olmamasına itina gösterin.

Bunları Yanlış Biliyorsunuz!

Yanlış: Baş ağrısı genel olarak sinüzit belirtisidir.

Doğrusu: Baş ağrılarının yaklaşık yüzde 85’inin kaynağı gerilim tipi baş ağrıları, yüzde 10’u migren, sadece yüzde 5’i ise sinüzit güya inflamatuar bozukluklar oluyor.

Yanlış: Geniz akıntısı sadece sinüzitte ortaya çıkar.

Doğrusu: Geniz akıntısı birçok nedene tabi olarak çoğalan bir belirti. Reflü ve alerjik rinit sözde pek fazla rahatsızlık ve hava kirliği ile sigara alışkanlığına tabi olarak görülüyor.

Yanlış: Sinüzit bir enfeksiyon hastalığıdır.

Doğrusu: Enfeksiyon sinüzit hastalığının sadece bir formudur. Geniş bir hastalık gurubu olan sinüzitin nasal polip formu, lüzum sebebi gerekse tedavisi ayrıntılarıyla ayrı bir hastalıktır.

Hatalı: Sinüzit ameliyatından sonra hastalık genelde nüks eder.

Doğrusu: Uygun tanı ve uygun yapılan cerrahinin başarısı yüzde 90’ın üzerinde seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.